Rodinné firmy lépe zvládají krizi. Rodina se semkne

Průzkum
Rodinné firmy se ukázaly jako opravdový tahoun při zvládání koronavirové krize. Částky, které chtějí investovat, jsou příslibem k oživení české ekonomiky. Vyplývá to ze zjištění průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který proběhl formou mixu telefonického a e-mailového dotazování 210 rodinných firem napříč obory a regiony ČR.
Rodinné firmy lépe zvládají krizi. Rodina se semkne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pohledu vlivu koronavirové krize na rodinné podnikání výzkum ukázal, že polovina firem uznává, že v důsledku současné krize došlo k většímu semknutí v rámci rodiny a prohloubení rodinných hodnot. Pouze 5 % rodinných firem zmiňuje, že docházelo k určitým konfliktům. Z výsledků lze jednoznačně odvodit, že v době krize jdou odstředivé tendence a osobní zájmy v rodinných firmách stranou. Rodina se semkne, aby firmu ochránila.

Krize je příležitostí pro novou generaci českých podnikatelů (nástupníků) k otestování schopností zvládat ekonomický pokles. Zakladatelé (jejich rodiče) to vítají a překvapivě tito rutinéři, co prošli dvěma hospodářskými krizemi, se nehrnou zpět ke kormidlu. Nemají obavu, že to jejich nástupci zvládnou.

Z pohledu aktivace zdrojů v období recese provedlo 90 procent firem v souvislosti s koronavirovou krizí nějaká opatření s cílem snížení nákladů nebo zvýšení výnosů. Co se týká omezení pro snížení nákladů, nejčastěji šlo o omezení provozu a využití úspor. Dokládá to ohromnou flexibilitu rodinných firem. Opatření zavedly v rekordně krátkých termínech a téměř nikdo nevyčkával.

Nejčastějším opatřením pro zvýšení výnosů byla změna marketingové strategie firmy a způsobu prodeje. K propouštění zaměstnanců došlo jen u 15 % firem a častěji u těch s menším počtem zaměstnanců. Firmy si uvědomily, že klíčem ke krizi je zvýšení prodejních aktivit než omezení provozu a propouštění lidí.

Třetina firem byla schopna si vyjednat odložení splátek u své banky a třetina také využila některý ze státních programů (nejčastěji ANTIVIRUS a COVID I. a COVID II.). Pětina pak využila přímé podpory státu (např. prominutí červnových záloh na daň z příjmu). Na dotaz ke zpětné vazbě ke státní podpoře uvedla třetina (36 %) rodinných firem, že jim nic nechybí.

Většina firem, které se svou bankou jednaly, souhlasí s tím, že jim jejich banka vyšla vstříc a nabídla vhodnou formu financování. Přes 60 % firem využilo možnosti konzultovat se svou bankou možnosti čerpání státní podpory. Banky vyšly rodinným firmám rychle vstříc, a to dokládá, že tyto firmy jsou dobrými klienty bank. Nejsou předlužené.

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

Dvě třetiny rodinných firem musely pro překonání krize využít svých úspor nebo rodinných majetků. Většina z nich si pro jejich čerpání stanovila hranici, přes kterou by pro překonání krize nešli. Rodinného bankéře využívá pro své podnikání pouze třetina rodinných firem. Velkou výhodou rodinného podnikání je jeho odolnost v době krize. Dokážou si sami se svou situací poradit a mají rezervy. Tím se diferencuje a snižuje nebezpečí hlubokého úpadku pro celý stát.

„Většina firem si uvědomuje svoji povinnost investovat a tím pomoci obnově. Je zde velký prostor pro vládu využít tohoto odhodlání a dobrými investičními pobídkami posílit úlohu našich firem v naší zemi. Naše rodinné firmy se na celkových investicích podílely zhruba částkou 500 miliard ročně. Pokud dostanou dobré pobídky, potom mohou tento podíl zvednout na jeden bilion korun, a to už je částka, která nám pomůže v návratu k prosperitě,“ uvádí k výzkumu místopředseda představenstva AMSP ČR Libor Musil, který je rovněž majitelem rodinné firmy.

Osm z deseti rodinných podniků uvádí, že v následující době plánují investovat do rozvoje firmy, a to nejčastěji do nákupu nových strojů a technologií či do vzdělávání svých zaměstnanců, rozvoje nových produktů a do digitalizace. Mediánovou hodnotou investic jsou dva miliony korun. Částky, které chtějí firmy investovat, jsou příslibem k oživení ekonomiky. Firmy firmám – stát firmám – firmy státu. Pomoc adresovaná českým rodinným firmám zůstane „doma“.

PSALI JSME:
Českým rodinným firmám se daří, pomáhá jim zkušenost i dravé mládí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB