Rohlík za dvacetník aneb Jak se vyvíjí životní úroveň průměrného Čecha

Naše životní úroveň od pádu komunistického režimu sice mnohdy klopotně, nicméně zcela nesporně rostla. Pokud někdo nostalgicky vzpomíná na to, jak pěkné bylo kupovat v osmdesátých letech rohlík za dvacetník, a pokud z toho vyvozuje, že „za komunistů bylo líp“, měl by se vrátit na základní školu a začít znovu.
Za běžný plat si dnes lidé koupí podstatně více rohlíků než kdykoliv během socialistické éry. Ilustrační foto: FAEI.cz

Za běžný plat si dnes koupí podstatně více rohlíků než kdykoliv během socialistické éry. Je to tak banální, že snad ani nemá smysl to opakovat, ale jelikož je „rohlík za dvacetník“ jedním z hlavních témat řetězových mailů, asi se ještě dlouho nedostaneme do situace, že je nad tím možné mávnout rukou.

Pro občany je však celkem logicky důležité hlavně to, jak je tomu nyní. A zde nutno říct, že tentokrát informace o poklesu životní úrovně nesmysly nejsou a dopady posledních tří let na koupěschopnost „průměrného Čecha“ opravdu nejsou pěkné.

Sofistikovanější statistiky tohoto typu zatím za dané období nejsou plně k dispozici, takže zbývá jenom situaci odhadovat na základě toho, co již víme. A takto zhruba a „od oka“ bych tipoval, že kumulovaně za ty tři roky poklesla životní úroveň v průměru (to v průměru je klíčové, pozn. aut.) o zhruba deset až dvanáct procent.

Což samozřejmě platí tehdy, když životní úroveň měříme „příjmy na člena rodiny“. Kdybychom za měřítko vzali pohyb rodinného či osobního jmění, asi bychom se dobrali trochu jiných výsledků.

Jakkoliv se třeba realitní trh zastavil již před několika měsíci ve svém zběsilém poklusu k vyšším cenám, stále je nemovitost komodita, jejíž hodnota je v současnosti podstatně vyšší, než dejme tomu před deseti lety.

Bavme se ale o příjmech, protože u koupěschopnosti jde primárně o spotřebitelovo cash flow. Že jeho byt by se dal prodat za dvojnásobek pořizovací ceny je sice zajímavé, ale neřeší to aktuální potíž s placením elektřiny a pátečního rodinného nákupu.

Takže každý to chce po letošní mizérii asi vědět: „Budu se mít za rok stejně špatně, jako se mám špatně nyní?“ Takto napsaná ta otázka vypadá jednoduše. Ekonomicky je však mimořádné komplikovaná. Proč?

Protože výsledek ovlivní řada exogenních faktorů, které ani nemůžeme ovlivnit. Jak se bude vyvíjet Německo? Jak dlouho potrvá válka a jak dopadne? Co udělá další vlna kovidu s Čínou? A tak dále, bylo by toho skutečně hodně.

A potom jsou tady domácí vlivy. Češi poměrně mohutně šetří, klesá spotřebitelská poptávka (jakkoliv někteří ekonomičtí analytici tvrdí opak, což zakládá podezření, že neumějí číst). Jak dlouho nám to šetření vydrží? Tři měsíce nebo devět?

Dovoz inflace se regulováním energií a poklesem ropy téměř zastavil, poptávka jde dolů, ale ceny například u potravin přesto rostou. Čím to je? Není to tak, že naše hospodářská struktura obsahuje inflační prvky sama o sobě?

Že naše trhy jsou nedostatečně rozvinuté, upadly pod vliv cenových kartelů a vertikálních holdingů? A jak jsou na tom vlastně podniky? Mají ještě dostatečné rezervy nebo opravdu máme očekávat vlnu konkurzů vyvolanou jejich platební neschopností?

Nicméně jeden návrh odpovědi bych měl. Vychází z takové – jak se ve fotbale říká – „roviny“. Pokud si vezmu všechna ta rizika, kterých je skutečně strašně moc, a pokud si řeknu, že válka na Ukrajině nepřekročí do vyšší roviny šílenství, pak to vidím asi takto:

Hůř než loni nebude. Bude stejně, možná o něco málo lépe. Naše ekonomika bude stagnovat v oblasti něčeho, co by se dalo nazvat mírným plusem (Česká národní banka to vidí na mírné mínus, ale jsem v tomto optimista). Reálné mzdy již oproti loňsku neklesnou, inflace se sníží na nějakých osm procent (ČNB to vidí na devět). V roce 2024 se odrazíme, naštěstí nahoru.

Co je ale horší: Tato krize zabrání většině strukturálních reforem, které jinak skutečně nutně potřebujeme. Vyčerpala, a ještě vyčerpá rezervy, bez kterých budou hlubší změny těžko uskutečnitelné. Těmi poraženými tohoto období nebudeme ani tak my, jako spíše naše děti, protože pokud by bylo pro někoho třeba ony strukturální reformy udělat, jsou to ony.

Za rok, dva, až se povede stabilizovat ekonomiku, budeme si muset skutečně vážně vyložit karty na stůl a konečně si férově říct, že takto „napůl“ už se to dělat nedá.

Autor je členem znalecké kanceláře společnosti PKF APOGEO Esteem
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 17
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Hardy

  To jsou rohlíky, ale co činže, která mi stoupla ze 400 Kčs v osmdesátých na dnešních 15 000 Kč.

 2. Hruboń

  Klasický rohlík stál v roce 89 ne 0,20kčs, ale 0,40kčs. Potraviny jsou příjemně dostupné, ale kdyby… Ceny bydlení a nyní i energii jsou mnohonásobně dražší než za totality a to nemluvě o lécích a zdravotnických poplatcích, což situaci vyrovnává.

 3. Vladimír

  Autor by se měl vrátit do školy a naučit číst a psát. V roce 2020, přes pokles ekonomiky o 5%, reálné mzdy vzrostly. V roce 2021, přes přetrvávající pokles ekonomiky, reálné mzdy stagnovaly. Loni poprvé klesly.
  Pokud autor srovná reálné mzdy (čisté, protože ve 2021 došlo k razantnímu snížení daně) 2022 vs 2019, zjistí, že jsou prakticky stejné. A to přes nižší ekonomický výkon. Tenhle „zázrak“ má jednoduché vysvětlení. Schodky veřejných financí = život na dluh.

 4. kubíček F.

  Pouze malá a krátká informace pro pana autora, jistě novodobého svazáka: rohlík stával velmi dlouhou dobu 30hal, avšak před převratem již hal50.

 5. Pavel

  Rohlík nebyl ani v 80.letech za dvacet haléřů, ale za třicet.

 6. Dusan

  Průměrný občan rozumíme z průměrným platem který před rokem 89mělo 80% obyvatel,Nyní průměrný občan rozumíme s průměrným platem ma 40% obyvatel.To tak se to musí odvíjet co si človek dovolil k platu dříve a co ted.

 7. antonia

  dobry rohlik bol dubcekovsky posipany solov a ktomu dobra kofola capovana bol to dobry zivot nie ako teras cau

 8. Radomír

  Je vidět, že nemáte zájem o fakta, tak vám položím jednoduchou otázku: Kolik let jste musel šetřit na nové auto (nebo jakékoliv auto) a kolik jste pak čekal, než vám jej dodali?

  Nebo taky, když vzpomínáte byty, kolik rodin muselo žít v jednom bytě 3+1? Jak dlouho trvalo, než mladá rodina získala byt?

  • Jan

   nepište kolik stálo auto pište kolik stála KW elektřiny kolik stál kubík vody, MHD kolik stála jízdenka na rychlík.cena lístků do kina,divadla atd

 9. Tomáš

  Autor článku argumentuje rohlíkem za 20,0 hal, ale jaksi mu uniká skutečnost , že v době kdy tento rohlík byl za tuto cenu, tak státní dluh byl 0,00 Kč, a dnes tento dluh činí více než 3,000.000.000.000,00 Kč (3,00 bil. Kč). A to má být znalcem……..!!!! Díky takovým a jiným podobným „znalcům“ to v ČR vypadá , jak to vypadá !!!!!!

 10. jenicek54

  možná banketka za dvacetník, ostatní jen lži. ze svého platu jsem dal 200 za nájem 80m2, energie 100, jídlo za pár kaček, oběd v práci za trojku, deti do tábora na 10 dni od roh 150, benzín za pár, auto jsem měl i s ručením 144korun, r domek jsem koupil za 60, sakra já měl peněz………….. pokračování příště.

 11. Franta

  Co se týká jídla, spotřební elektroniky, automobilů, atd., pořídíme si toho všeho více, než za tzv. komunistů. Co ale nájmy, ceny nemovitostí, služeb, energie, vody…,to je jen částečné vyjmenování životních potřeb. V tomto směru se máme o hodně hůře než za tzv. komunistů.

 12. Jaroslav

  když vemu v potaz r. 1989 versus 2022 tak mé snížení životní úrovně je o 75 procent . Takové keci , že je líp a levněji můžou říkat jen blázni a zloději. příklad – hrubá stavba v r. 1985 bez vybavení mě stála 85 000 korun + 20 000 pozemky . To splaceno za 2 roky s tím ,že na jídle a dovolené jsem nešetřil. A dnes – nesplatíte ani za 30 roků. dnes je všechno DEMAGOGIE .

 13. Petr

  Do roku 1989 byl nádherný život. Postavený dům,nové auto a ještě bylo hodně našetřeno. Po revoluci jsem ještě koupil nového Favorita za našetřené peníze z minulého režimu. A od té doby to jde prudce z kopce. Nejsou peníze na údržbu domu,auta po roce 2000 pouze ojetiny do 30000 kč. Jediné štěstí je to,že umím opravit auto,na domě vše svépomocí a vše na elektřinu taky opravím sám. Na dovolené v cizině jsem nejezdil ani před 1989 ani po tomto roku. Za minulého režimu bylo dobře,kdo pracoval rukama tak se měl dobře. Za kapitalismu jsou pracující rukama hlupáci a tak jsou taky hodnoceni a taky se tak k Vám vrchnost v práci chová….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB