Fígl na pojišťovnu? Dejte značku auta do depozitu

Poradna
Plánujete na pár měsíců odstavit auto, protože míříte na dlouhodobý zahraniční pobyt, používáte služební vůz, vlastníte sezónní vozidlo, nebo neradi jezdíte v zimě? Navíc se vám nechce za nepoužívané auto platit pojistka?
Fíglem na pojišťovnu je vyřazení z registru vozidel odevzdáním registrační značky do depozitu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Naštěstí existuje forma vyřazení z registru vozidel odevzdáním registrační značky do depozitu, která vám tuto úsporu umožní. A také můžete tento fígl použít k ukončení pojistné smlouvy, u níž jste prováhal výpovědní termín. Není to nijak složité, ale najde se pár lákadel, jimž je dobré se vyhnout.

Tím prvním je snaha nechat nepoužívané auto na pár měsíců na ulici a netrávit čas úředním jednáním. Kromě toho, že dlouhodobě odstavené auto je lákadlem pro zloděje i okolní domácí kutily, neujde obvykle ani pozornosti sousedů, když jim zabírá parkovací místo nebo brání v provozu, a ti nahlásí podnět ke správnímu řízení na obecní úřad. Ten majitele obvykle vyzve, aby vozidlo do dvou měsíců zprovoznil či přesunul, hrozí i odtah.

Až do loňska platilo, že ani vozidlo po léta evidentně nevyužívané nebylo podle zákona vrakem a bylo složité je odtáhnout. Loni v dubnu začala platit novela, podle níž odstavené vozidlo s déle než půl roku propadlou technickou nemá na veřejné komunikaci místo.

Odtahují se už i vozidla, která se nedají označit za vrak, ale jsou zjevně technicky nezpůsobilá k provozu na pozemní komunikaci. Čemuž můžete napomoci sami tím, když z odstaveného vozu odmontujete (byť dočasně, pozn. aut.) registrační značky.

Odstavit neznamená zapomenout

Plně funkční vozidlo je nejlepší dlouhodobě odstavit v garáži, případně na jiném zastřešeném a větraném místě, a další dobrou volbou je oplocený pozemek a použití plachty, protože povětrností vlivy se na stavu vozu zřetelně podepisují. Plachta však zdaleka není jediný doporučený projev péče o delší dobu nepoužívané auto.

Vůz by měl stát na rovném a suchém plácku bez trávy. Umýt a očistit by se měla i místa, která automatická myčka neošetří, následuje ošetření laku a pryžových částí, promazání zámků. Důkladně se čistí také interiér, především od zbytků jídla, které mohou plesnivět a přilákat nevítané návštěvníky.

PSALI JSME:
Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?

Dlouhodobě se parkuje bez zařazené rychlosti a zatažené ruční brzdy, u starších vozidel bez akumulátoru, s nádrží zaplněnou zhruba z poloviny (při obnovení provozu co nejdříve dočerpat), u ostřikovačů mít nemrznoucí kapalinu. Když sundáváte kola, nenechte auto dlouhodobě stát podepřené za prahy. Při kontrole (alespoň jednou za měsíc) je dobré zkontrolovat, zda neunikají kapaliny.

Povinné ručení je povinné

A jak je to se slevou za pojištění a povinné ručení za dlouhodobě nepoužívané auto? Pojištění je možné si sjednat jen na vybrané měsíce nebo omezený počet kilometrů. S povinným ručením je to jinak, protože je musíte platit i za vozidlo, které nepoužíváte, ale máte registrované. Řešením je tedy zažádat o vyřazení z registru. To znamená zamířit na libovolný obecní úřad s rozšířenou pravomocí a odevzdat tam registrační značky.

Kromě dokladů osobních a od vozidla tedy musíte s sebou přinést obě značky. Vyplnit žádost je celkem jednoduché, pozornost si vyžádá hlavně správná volba, zda žádáte o trvalé nebo dočasné (nejvýše na 12 + 6 měsíců) vyřazení vozidla z registru. Budete také muset nahlásit adresu místa, kde bude vůz odstaven. Zatímco značky se odevzdávají na libovolném obecním úřadě, vyzvedávat si je pak musíte na tom samém.

PSALI JSME:
Sváteční řidiči nemusejí platit povinné ručení po celý rok

Uložit třeba na jediný den

S potvrzením o odevzdání registračních značek do depozitu (tato skutečnost je vyznačena ve velkém techničáku) zamíří žadatel co nejdříve do pojišťovny, protože nyní může okamžitě odstoupit nejen od havarijního pojištění, ale také povinného ručení.

Povinné ručení se sice musí zrušit písemně, ale vyplatí se tento krok pojistit osobní návštěvou. Pojišťovna následně bez zbytečné prodlevy vrátí žadateli poměrnou část zaplacené roční pojistky. Zatímco při dočasném uložení registrační značky do depozitu je maximální doba stanovena na 18 měsíců, minimální určena není. Což lze využít mj. k rychlé změně pojišťovny bez povinnosti dodržet předepsané výpovědní lhůty.

Vyřazení vozidla z registru je totiž jedním z důvodů k okamžitému ukončení pojistné smlouvy. Při vyzvedávání značky z depozitu však už musíte předkládat potvrzení o novém povinném ručení, které si mezi tím můžete sjednat za výhodnějších podmínek.

PSALI JSME:
Propadla vám technická? Nepropadejte panice

Pozor na platnou technickou

Na tomto manévru lze tedy vydělat tak, že uspořím několik měsíců pojištění, když vozidlo skutečně odstavím. Anebo je mohu vyřadit z registru jen na jeden den nebo několik dní, které využiji ke sjednání lepších pojistných podmínek u jiné společnosti.

V obou případech je však nutné si dát pozor na termín technické kontroly odstaveného vozu, protože při vyzvedávání značek je nutné doložit také její platnost. Jestliže by technická vypršela během doby, co jsou registrační značky uložené v depozitu, museli byste auto nechat na STK odvézt odtahovou službou. Bez platné prohlídky s ním žádném případě nesmíte vyjet na silnici.

Naproti tomu i vůz dočasně vyřazený z registru můžete prodat a převést na jiného majitele, nebo změnit svoje osobní údaje, které jsou uvedené v dokladech od vozidla.

PSALI JSME:
Co musíte zařídit při přepisu vozidla

Zavřít reklamu ×
 1. To je pořád psaní o pojištění a co to stojí peněz, ten depozit také není zdarma, ukončení pojistné smlouvy také není okamžitě, pak ten problém – kde může být odstavené auto bez SPZ a mnoho dalšího.(nemluvě kolik úředníků je k tomu potřeba). Třeba Italové mají pojistku za oknem a pokud tam není- a je auto na komunikaci-je to hodně drahé. Ale jinak žádné další starosti. Nejezdím- neplatím. Jenže tady by spousta úředníků a jejich provizních kolegů přišla o peníze a tak je tu jen spousta administrativy a pojištěných aut které ani nejezdí. Nebo když vlastníte víc aut (ač odstavených mimo komunikaci) a nemůžete jet všema najednou – musíte platit pojistku ???

 2. Článek k ničemu. Autor vůbec neví, jaká pravidla dnes platí.
  Depozit neexistuje, jmenuje se vyřazení vozidla z provozu. Je třeba odevzdat RZ a ORV I (dříve SPZ a OTP – malý TP). Kde se vyřazené vozidlo nachází a jaký je účel jeho využití se hlásí až 1 rok po vyřazení.
  Tzv. trvalé vyřazení vozidla z provozu se dnes nazývá Zánik vozidla a je podmíněno doložením potvrzení o ekologické likvidaci.
  Autor by se měl urychleně dovzdělat a tento článek rychle stáhnout nebo uvést na pravou míru.

  • Fígl byl, nalákat nás titulkem na kliknutí na hloupý článek s mnoha faktickými chybami a nepřesnostmi.

 3. Depozit se u většiny aut nevyplatí: Není zadarmo, je tím spojena cesta na úřad a čas. Čistě ekonovicky: Mám povko za 3000,- na rok.Listopad až únor nebudu jezdit.Tím ušetřím 750,- na pojistce. 2x na úřad dejme tomu 150,-/na hodinu. Cena depozitu, jednání s pojišťovnou taky něco zabere a ve výsledku ušetřím kolik 80,-? A čím levnější pojištění, tím depozit ztrácí smysl.Já mám motorky pojištěný okolo 60,-/rok a depozit pro mě nemá smysl…. Článek o ničem…

 4. No, to je článek na úrovni člověka, jehož gramotnost mu nedovolí ani tyto nejtriviálnější úkony uskutečnit. Jinými slovy, Cement radí cementovi. V předposlední větě dosaďte místo „c“ písm. „d“ .

 5. Havarijní pojištění zrušit uložením značek do depozita samozřejmě nelze, pouze povinné ručení. Auto se může poškodit, i když je někde zaparkované. Záleží na pojišťovně, ale ta se bude jistě cukat.

 6. Naboural jsem auto a jelikož mám ještě jedno to samé, chci si ho ponechat na náhradní díly, jenže mi ho neodhlásí bez ekologické likvidace. Tak jsem dal značky do depozitu asi natrvalo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB