Ropa je levnější, pumpaři zdražují

Názor
Pohonné hmoty v Česku podle aktuálních údajů společnosti CCS mírně zdražují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Pohonné hmoty cenově víceméně stagnují od poloviny července, přičemž ovšem na trhu s ropou mezitím nastal propad, kdy barel ropy typu Brent zlevnil v řádu několika dolarů.
Pohonné hmoty v Česku mírně zdražují; čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tento pokles tuzemské čerpací stanici do svých cen převážně nepromítly, a to ani přesto, že koruna vůči dolaru je nyní oproti prázdninovým kursovým hodnotám silnější. Čerpadláři tak svoji neochotu jít s cenou dolů tedy nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Zpevňování koruny vůči dolaru by totiž mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.

Čerpací stanice se zkrátka snaží „zahojit“ po pandemické krizi, během níž mnohé z nich finančně těžce krvácely. Takže ačkoli ropy se momentálně žádná inflace netýká, protože naopak spíše zlevňuje, čerpací stanice následují cenovou politiku, jako kdyby i právě ropa zdražovala.

Ropa se cenově níže než třeba v červenci drží kvůli obavě trhů z dalšího šíření delta mutace covidu. Zároveň těžaři sdružení v kartelu OPEC a jejich spojenci v čele s Ruskem minulý týden stvrdili, že v říjnu souhrnně navýší těžbu o 400 tisíc barelů denně. Navýšení těžby ovšem za současných podmínek představuje rozhodující tlak na cenu ropy, a to tlak působící ve směru jejího zlevňování.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čerpací stanice opakovaně nereagují na citelné zlevnění ropy

Zavřít reklamu ×
 1. MILIARDÁŘI JSOU SUPER MILIARDAŘÍ A DĚLNICI NEMAJI NA BENZIN !!UŽ TOHO BYLO DOST média destabilizují Evropu. Budí v lidech nedůvěru k demokracii.“

  Paní Jourová,

  neznám žádné „putinovské Rusko“. Rusko je jen jedno. A neshledávám žádný důvod k jeho adoraci, stejně jako k adoraci kterékoli jiné světové mocnosti. Právě tak ovšem nemám žádný důvod je nenávidět.Ale když už takovýmito plamennými slovy troubíte do světa prounijní propagandu, počítejte se mnou:

  Nevím nic o tom, že by nám Putin nebo Rusko cenzurovali internet, mazali a blokovali profily na sociálních sítích nebo vyhrožovali vězením za projevy neschválených názorů.

  Nevím nic o tom, že by Putin nebo Rusko zakazovali chovatelům domácí zabijačky, rybářům olůvka a myslivcům broky.

  Nevím nic o tom, že by nám Putin nebo Rusko nařizovali, že rum nesmí být rum, pomazánkové máslo nesmí být pomazánkové máslo a cikánská pečeně že je projevem diskriminace.

  Nevím nic o tom, že by na nás Putin nebo Rusko chystali šílené plány typu Green Deal, bezuhlíková Evropa a zákaz spalovacích motorů.

  Nevím nic o tom, že by se Putin nebo Rusko snažili legislativně odzbrojit domácí obyvatelstvo a vnutit nám proti naší vůli a za každou cenu hordy nelegálních negramotných muslimských vetřelců ze zemí třetího světa.

  Nevím nic o tom, že by nám Putin nebo Rusko diktovali přes hlavy našich ústavních a vládních činitelů legislativní paskvily, vytvořené nikým nevolenými cizími úředníky.

  Nevím nic o tom, že by Putin nebo Rusko ničili naše zemědělství dovozem dotovaných potravin za dumpingové ceny, prodali naši vodu cizincům nebo vydali horu Říp, coby jeden ze symbolů našeho národního uvědomění, zahraničnímu vlastníkovi.

  Nevím nic o tom, že by nám Putin nebo Rusko tvrdili, že máma a táta nemají být „máma“ a „táta“, nýbrž „Rodič 1“ a „Rodič 2“, že existuje 78 pohlaví, případně že homosexuální vztah má být povýšen na manželství.

  Nevím nic o tom, že by nás Putin nebo Rusko nutili zavádět covid-pasy a snažili se nás dotlačit k očkování jakýmisi neprověřenými a podezřelými přípravky – a to včetně dětí a těhotných žen.

  Propagandu v duchu „Stokrát opakovaná lež stává se pravdou“ používal už Hitlerův ministr propagandy Josef Goebbels. A račte si vzpomenout, jak nakonec dopadl.

  Naši důvěru ve vámi vyzdvihovanou „západní demokracii“ podkopat nelze, protože jsme ji už dávno ztratili.

 2. Naprosto nepravdivý článek, který pomlouvá pumpaře a dělá z nich nenažrance. Ano, pumpy nezlevňují či dokonce zdražují i když zlevňuje či stagnuje ropa, protože rafinerie nezlevňuje! Rafinerie je ten, kdo má vyšší marži či spíš náklady – vyšší cena energie na výrobu a emisní povolenky. Za vykuka je ale pumpař. Více takových erudovaných článků pane Kovando..

 3. Pane Skálo,řekněte mi tedy,kde nakupují paliva u Tank ONO,když mají nejméně o 2,-Kč levněji?Všude jinde mají cenu vyšší, a to velmi podobnou,čili zavánějící kartelovými dohodami.

  • Tank Ono nenakupuje z ceske rafinerie ale rakouske. Postavte se na Dolni Dvoriste a kazdou hodinu uvidite cisternu.. nicméně Tank Ono ma nízké ceny, je to jejich politika být nejlevnější ale to nic nemění na tom, že článek je nepravdivý a uráží čerpadláře. Nezvyšují si marže, jedou si stále tu svoji hladinu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB