Ropa se potácí poblíž dvouměsíčního minima

Ropa se uhnízdila v úzkém pásmu poblíž dvouměsíčního minima. Ceny se drží poměrně nízko kvůli technické hladině odporu ropy Brent nad 84 dolary, ale i kvůli oslabení různých tržních ukazatelů – klesá prémie spotového Brentu oproti futures a propadly se i americké rafinérské marže. Z toho vyplývá oslabení aktuálních poptávkových vyhlídek.
Ropa se uhnízdila v úzkém pásmu poblíž dvouměsíčního minima. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto se ropa obchoduje oproti počátku roku zhruba o 12 procent výš, protože v její prospěch mluví robustní růst poptávky očekávaný v následujícím roce a omezení produkce ze strany kartelu OPEC+, které zvýšená nabídka zbylých zemí kompenzuje jen zčásti.

Vzhledem k neschopnosti udržet cenovou hladinu kolem 90 dolarů, kterou preferuje většina producentů z kartelu OPEC+, ale i vzhledem k oslabujícím fundamentům se zdá být nejpravděpodobnějším výsledkem nadcházející červnové schůzky OPEC+ prodloužení stávajících produkčních omezení.

Ale jelikož je už na dohled sezónní zvýšení poptávky, které cenám přeje, je tu jen malé riziko, že by musela Saúdská Arábie se svými kamarády znovu bránit hranici, kterou si stanovili pod 75 dolary za barel ropy Brent.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Ropa Brent, která představuje globální benchmark, se v současnosti obchoduje v úzkém pásmu mezi 81 a 84,50 dolaru a hlavní hladinu odporu pro její cestu vzhůru představuje 200denní pohyblivý průměr, v současnosti 84,30 dolaru.

Propad pod 81 dolarů by mohl vyvolat technický výprodej ze strany taktizujících obchodníků, kteří ho budou vnímat jako začátek formace hlava a ramena. Hedgeové fondy jsou už od poloviny dubna čistými prodejci ropy WTI i Brent a za tu dobu se kombinované čisté dlouhé pozice propadly o 40 procent, na 314 milionů barelů.

Zmizela tak polovina dlouhých pozic, které se objevily během čtyř měsíců od loňského prosince, kdy Hútíové začali útočit na lodě v Rudém moři a geopolitické napětí pomohlo vyhnat ceny v případě ropy Brent nad 90 dolarů a v případě WTI and 85 dolarů.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Výprodej ze strany hedgeových fondů, které mají často pozice ve front-month kontraktech na WTI a Brent, kde je největší likvidita, teď přispívá k prudkému propadu okamžitých spreadů, a podporuje tak narativ oslabujících fundamentů.

I když se ale spekulativní prodej na vzniku tohoto narativu podílel, nelze pochybovat, že klíčové indikátory ropného trhu oslabovaly už v předcházejících týdnech. Vidíme to i na zmíněném propadu spreadů futures, které fungují jako ukazatel síly či slabosti trhu, a mimo jiné na rafinérských maržích, které se celosvětově zužují, zatímco zásoby rostou.

I nadále se čeká, že globální poptávka poroste letos rychleji, než je historický trend, a pokud se růstová očekávání náhle nezmění k horšímu, lze počítat s tím, že se ropa Brent v letních měsících na severní polokouli znovu přiblíží cenové hladině 90 dolarů za barel.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB