Ropa v roli černé ovce

Analýza
Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.
Většinu komodit zastínila ropa. Pondělní historický propad končícího květnového kontraktu americké lehké ropy do záporných čísel všem jasně ukázal, jaké napětí v současnosti panuje na globálním trhu s ropou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nezaměstnanost roste a spotřebitelská důvěra klesá. To přináší značné tlaky na vládní a zdravotní orgány, aby uvolnily karanténu. V některých případech mohou mít úspěch, ale mnohé na to dosud nejsou připraveny a dopady na růst a poptávku se budou dále zhoršovat.

Tento vývoj je nejlépe patrný na klíčových komoditách, které reagují na poptávku více než většina ostatních sektorů. Níže uvedená tabulka ukazuje dopady na klíčové komodity od chvíle, kdy se pandemie viru Covid-19 začala projevovat i mimo Čínu. Komodity závislé na růstu a poptávce se prudce propadly a lépe jsou na tom jen některé klíčové zemědělské trhy a v neposlední řadě také zlato.

Komodity zastínila ropa

Ropa se v minulém týdnu zapsala do historie, neboť se propadla na dosud nezmapované území, zatímco zemní plyn stoupal v očekávání omezené nabídky kvůli zavírání ropných vrtů. Zlato se vyšplhalo na téměř sedmileté maximum, jak se investoři snažili dál diverzifikovat své investice i mimo akcie a peněžní prostředky.

Stoupaly čínské nákupy potravinových komodit, zatímco průmyslové kovy si držely svou hladinu, protože komplikace na straně nabídky způsobené virem do jisté míry vyvážily riziko nižší poptávky spojené s počátky ekonomické recese.

Většinu ostatních komodit ovšem v minulém týdnu zastínila ropa. Pondělní historický propad končícího květnového kontraktu WTI (West Texas Intermediate, americká lehká ropa – pozn. red.) do záporných čísel všem jasně ukázal, jaké napětí v současnosti panuje na globálním trhu s ropou. Propad celosvětové poptávky kvůli pandemii, který IEA (International Energy Agency) odhaduje v tomto měsíci na 29 milionů barelů denně, znamenal přesun milionů barelů do skladových zásob.

PSALI JSME:
Trh ropou se zhroutil, její cena spadla do mínusu

Jakmile je ropa jednou vytěžena, musí být zpracována v rafinériích, nebo uskladněna v nádržích, potrubích nebo na moři v supertankerech (VLCC). V případě, že se naplní maximální kapacita skladovacích zařízení, nemohou producenti ropy vyrábět více, než dokážou prodat.

A právě toto riziko představuje v současnosti největší výzvu, které odvětví čelí. Něco takového by mohlo způsobit omezení těžby o další miliony barelů denně a v konečném důsledku vést k bankrotům a k dluhové krizi. Producenti ropy byli zaskočeni a měli problém reagovat odpovídajícím omezením produkce.

Není kde skladovat

Špatně načasované rozhodnutí Saúdské Arábie dále posílit produkci bylo během několika týdnů zvráceno, když se skupina OPEC+ během velikonočních prázdnin dohodla snížit od května produkci o 9,7 milionů barelů za den. Po celém světě se karanténní opatření pomalu uvolňují, ale návrat na předcházející úroveň poptávky může trvat ještě dlouhé měsíce. Skladovací zařízení po celém světě však nebudou mít kam další produkci ukládat už za pouhé týdny.

Jedním z míst, kde už je veškerá kapacita plně využita, jsou skladiště v Cushingu v Oklahomě a v jeho okolí. Tato lokalita má kapacitu 76 milionů barelů a jde o jedno z významných center obchodu s ropou a centrum dodávek a určování cen futures na ropu WTI obchodovaných v New Yorku.

Současná hladina zásob zde sice dosáhla teprve 60 milionů barelů, ale z pohybu cen končícího květnového kontraktu je víc než jasné, že ani zbývajících 16 milionů již není k dispozici, protože byly pronajaty pro účely květnových dodávek.

Obchodníci náhle neměli kde uskladnit ropu, která by byla výsledkem držení dlouhé květnové pozice až do jejího vypršení, takže se museli vyvázat ze svých pozic na stále méně likvidním trhu.

Investoři, zbystřete!

K těmto tlakům na ropu se ještě přidal zvýšený příliv prostředků drobných investorů do ropných ETF (Exchange Traded Fund, burzovně obchodovaný fond – pozn. red.). Plně chápu, proč někdo vnímá aktuálně levnou ropu jako velkou investiční příležitost. Zde je ovšem předpokladem, že dopady pandemie na poptávku budou dočasné, a že nakonec přijde zotavení podpořené omezením produkce na straně OPEC+ a výrazným snížením investic do těžby ropy v budoucnosti.

Myšlenka samotná sice smysl dává, ale její realizace ho nedávala. Ropné ETF mají tendenci investovat na přední, tedy v současnosti nejlevnější části křivky ropy. Zprostředkovatel ETF drží v daných futures (budoucích kontraktech – pozn. red.) dlouhou pozici a dokud bude trh trpět převisem nabídky, utrží každý měsíc ztrátu, až bude prodávat končící kontrakt, aby mohl nakoupit další, ovšem za vyšší cenu.

Tento jev se nazývá contango a pro investory představuje významný problém. V okamžiku, kdy vzniká tento článek, je spread mezi červnovým a zářijovým kontraktem (rozdíl tří měsíců) 60 procent, a právě o tolik se tedy musí ropa za pouhé tři měsíce zotavit, aby daný ETF neprodělal.

Fond United States Oil (USO:arcx) se náhle stal obrovským slonem v porcelánu, protože držel neúměrně vysoké procento celého trhu. S propadem trhu se zvyšovalo riziko bankrotu. Právě proto se červnový futures kontrakt, který vyprší až 19. května, v úterý 21. dubna náhle propadl pod deset dolarů za barel a stáhl s sebou i ropu Brent, která dosáhla minima 16 USD/barel.

PSALI JSME:
Trh s ropou je v křeči, na které královsky vydělávají majitelé tankerů

Od té doby se však již trh zvládl trochu zotavit. Z následujících čtyř příčin však může mít dlouhodobější pozitivní efekt na cenu jen jeden:

  • Burza CME, která pracuje s futures kontrakty na WTI, zvýšila marži držení kontraktu (1000 barelů) na 10 000 dolarů.
    • Několik bank a brokerů zavedlo omezení obchodování s červnovými kontrakty, což znamená, že stávající pozice mohou být uzavřeny, ale nemohou být otevřeny žádné nové.
    • Tváří tvář riziku naprostého kolapsu snížil ETF USO po rolování futures kontraktů do července, srpna a dokonce do září svou červnovou expozici z 80 % na pouhých 20 %.
    • Prezident Trump pohrozil zničením íránských ozbrojených lodí, pokud by nadále obtěžovaly lodě amerického námořnictva v Perském zálivu.

Zatímco poslední zmíněný bod s sebou nese riziko ohrožení bezpečné přepravy dodávek ropy Hormuzským průlivem, ostatní jsou převážně technického charakteru. Z toho důvodu budeme i nadále svědky omezeného vzestupu ropy, dokud nebudou uvolněna karanténní opatření a znovu se nezvýší globální poptávka, nebo dokud, což je bohužel pravděpodobnější, nebude mnoho výrobců s vysokými náklady donuceno omezit produkci, ať už dobrovolně či nedobrovolně.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kam s ropou? Cena se propadá, prostory docházejí

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlatá horečka ztrácí na síle

Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata poklesla o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru