Roste zájem o práci z domova a flexibilní pracovní dobu

V Poslanecké sněmovně právě prochází druhým čtením novela zákoníku práce, která přichází s úpravou práce z domova. Protože zájem zaměstnanců o homeoffice stejně jako o ostatní formy pracovní flexibility silně roste, firmy z oboru podnikových služeb se na chystané změny připravují a přichází dokonce s širší nabídkou možností práce z domova, pružné pracovní doby i zkrácených úvazků. Informovala o tom asociace ABSL (Association of Business Service Leaders in the Czech Republic), která sdružuje společnosti působící v segmentu sdílených podnikových služeb.

Zájem zaměstnanců o homeoffice stejně jako o ostatní formy pracovní flexibility silně roste. Foto: Pixabay

Dle průzkumu ABSL nabízí možnost plného anebo částečného homeoffice 80 % českých center podnikových služeb a přes 60 % zaměstnanců tuto možnost využívá. Jde o výrazně vyšší číslo než v případě českého trhu práce jako celku.

Jak ukazují data společnosti Deloitte, homeoffice umožňuje všem svým zaměstnancům pouze 22 % českých firem a dalších 48 % společností s touto možností počítá jen u některých pozic. Dalších 21 % firem dovoluje svým podřízeným pracovat z domova pouze ve výjimečných případech, například když jsou nemocní. Práci z domova pak úplně zamítá 8 % českých zaměstnavatelů.

ARGUMENT PŘI VÝBĚRU ZAMĚSTNÁNÍ

„Zájem zaměstnanců o práci z domova a o flexibilní pracovní dobu roste a stává se důležitým argumentem při výběru zaměstnání. Dle dostupných průzkumů jde dokonce o 3. nejdůležitější kritérium, které lidé zohledňují při akceptaci pracovní nabídky,“ komentuje Jonathan Appleton, ředitel ABSL s tím, že ve spolupráci s partnerskou společností Deloitte nyní ABSL organizuje řadu seminářů, které mají firmy na novou legislativu připravit.

Lucie Rytířová ze společnosti Deloitte k tomu říká: „Povinnost ošetřit bezpečnost a ochranu zdraví při práci a také nahradit zaměstnanci případné náklady vyplývá již se současné legislativy, i když není výslovně zdůrazněna. Nová legislativa tuto problematiku jen zviditelňuje, pro firmy tedy přináší nový důvod ke změně přístupu jen zdánlivě.“

„Nejasný může být snad jen požadavek na zajištění kontaktu s ostatními zaměstnanci pro zabránění izolace, nicméně v praxi stejně již zaměstnavatelé tyto otázky musejí řešit. Firmy se tedy často chystaných změn obávají zbytečně. Poskytování náhrad za homeoffice rovněž nemusí být pro firmy hrozbou. Naopak, pokud je možnost práce z domova spolu s náhradami vhodně zapracována do odměňovacího balíčku zaměstnance, může být z pohledu celkových nákladů zajímavá,“ dodává.

VELKÝ ZÁJEM O FLEXIBILITU

Velký zájem zaměstnanců o flexibilitu a homeoffice dokládají i údaje ze samotných firem. Například ve společnosti Jarden jen za prvních 5 měsíců letošního roku odpracovali zaměstnanci na homeoffice stejný počet dní jako za celý rok 2016. Růst zájmu zaměstnanců o homeoffice hlásí i další významné firmy z oboru podnikových služeb, například Johnson&Johnson anebo BlueLink International CZ.

Dle Hany Púllové, ředitelky personální společnosti Randstad v ČR důležitost flexibility v nakládání s časem, který lidé tráví v práci, roste: „Z našeho pravidelného globálního průzkumu, kterého se účastní nejprestižnější zaměstnavatelé ve 26 zemích světa, vyplývá, že flexibilní pracovní úvazek je zásadní pro třetinu zaměstnanců. Work-life balance označilo jako důležitý atribut 45 % lidí. Souvisí to s trendem posledních 3 let, kdy se lidé takzvaně snaží „mít vše“ – tedy být aktivními rodiči, mít dobrou práci a věnovat se koníčkům.“

KARIÉRA PRO ŽENY PO MATEŘSKÉ

Zkrácené úvazky v ČR podle Púllové stále tvoří jen 5 % všech pracovních úvazků, přičemž průměr v EU je 19 %. „Při pohledu na pracovní nabídky u nás sice nabídka flexibilní pracovní doby bývá častější, spíše ale v rovině tolerance rozložení klasické pracovní doby v rámci dne,“ říká ředitelka s tím, že právě podnikové služby nastolují nový trend. Některé firmy z tohoto oboru dokonce v podílu zkrácených úvazků dosahují téměř úrovně průměru EU – například ve společnosti BlueLink International CZ aktuálně na částečný úvazek pracuje 18 % zaměstnanců.

„Firmy z našeho segmentu vidí ve zkrácených úvazcích nejen možnost nabídnout svým zaměstnancům správný work-life balance, ale získat i zdroj nových kandidátů, který může vyvážit současný nedostatek volných lidských zdrojů,“ dodává Jonathan Appleton a uzavírá: „Věříme, že kariéra v podnikových službách může být zajímavá například pro ženy, které se vrací do pracovního procesu po mateřské dovolené anebo studenty, kteří chtějí skloubit studium se sbíráním pracovních zkušeností.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.