Rostoucí inflace a válka na Ukrajině může v investorech venture kapitálových fondů vyvolávat strach. Je oprávněný?

Názor
Po velkém úspěchu posledních dvou let zažívají investice do technologií ochlazení, které se přelévá do venture kapitálů. Manažeři venture kapitálových (VC) fondů v něm ale vidí i příležitost, protože trh může nabídnout levnější vstupy do atraktivních firem a menší konkurenci.
Rostoucí inflace a válka na Ukrajině může v investorech venture kapitálových fondů vyvolávat strach. Je oprávněný? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Neobvyklá kombinace uvolněné měnové a fiskální politiky během posledních dvou let přinesla do světa venture kapitálových fondů raketový růst. Mnoho společností využilo příznivé tržní podmínky ke vstupu na burzu.

Ať už pro získání dodatečného kapitálu, nebo aby umožnily prvním investorům realizovat své zisky. Objem kapitálu získaného při vstupu společností na burzu byl v roce 2021 oproti předchozímu roku dvojnásobný a oproti roku 2019 dokonce pětinásobný.

Během posledního čtvrtletí roku 2021 se však kvůli zvyšující se inflaci situace výrazně změnila. Ta byla v prosinci 2021 v eurozóně ve srovnání s prosincem 2020 vyšší o zhruba pět procent. Ve Spojených státech dokonce o sedm procent.

Vedle inflace přináší rok 2022 také další nejistoty, jakými jsou například ruská invaze na Ukrajinu a riziko, že ekonomiky vyspělých států směřují ke stagflaci. Již na konci roku 2021 sílilo očekávání, že v rámci boje proti inflaci zvýší americká centrální banka, Fed, poprvé od roku 2018, úrokové sazby, což nastartovalo korekci především u vysoce růstových technologických akcií.

PSALI JSME:
Jak investovat za války?

Jaký dopad mohou mít popsané vlivy spolu s politickým vývojem ve východní Evropě na venture kapitálové fondy a jsou obavy investorů oprávněné? V tuto chvíli není jasné, s jako intenzitou a jak dlouho bude momentální stav na trzích trvat.

Při přetrvávající nejistotě může nedostatek růstového kapitálu přimět některé VC týmy k přecenění i odepsání některých investic a prodloužení investičních horizontů. To by v důsledku mohlo vést k učebnicovému rozložení výnosů portfolií ve venture fondech.

Taková situace ale naprosto koresponduje s výnosy a rizikem tohoto odvětví, tedy jeden až dva velké úspěchy a odpis velké části portfolia. Dopady se mohou na stávajících portfoliích projevit až po delší době.

Ochlazení trhu však někteří VC manažeři vítají, neboť trh může nabízet možnost levnějších vstupů do atraktivních firem, více času na due diligence a menší konkurenci. To fondovým investorům přináší nebývalé množství investičních příležitostí.

Autor je asset manažer společnosti RSJ Investments
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Studená válka 2.0? Co konflikt na Ukrajině znamená pro investory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB