Rostoucí napětí mezi USA a Čínou je pro trhy dalším strašákem

Názor
Spekulace ohledně návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Taiwanu vyvolala další vlnu pnutí mezi USA a Čínou. Letadlo s Pelosiovou na Taiwanu nakonec přistálo v úterý před pátou odpolední hodinou našeho času.
Letadlo s Nancy Pelosiovou na Taiwanu nakonec přistálo v úterý před pátou odpolední hodinou našeho času. Foto: John Harrington – www.speaker.gov, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77812995

Jde o první návštěvu představitele vrcholné americké politiky v této zemi po 25 letech. Čína v reakci na to pohrozila odvetnou reakcí. Pro finanční trhy je toto další negativní signál, který přichází uprostřed sílících obav ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky a recese v Evropě či USA.

Akciové trhy tak v úterý v průběhu evropského obchodování klesaly, stejně tak i tržní úrokové sazby. Nárůst rizikové averze se projevil v posílení dolaru vůči euru o zhruba 0,6 procenta k hladině 1,02 USD/EUR.

PSALI JSME:
USA v technické recesi

S blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB), které je na programu ve čtvrtek, pokračovala v oslabování i česká koruna. Ta se v úterý dostala nad hranici 24,65 CZK/EUR. Investoři v průběhu posledních přibližně dvou týdnů postupně snižovali sázky na čtvrteční zasedání.

Místo dalšího mírného zvýšení úrokových sazeb tak nyní trhy očekávají jejich stabilitu. To samé si myslíme i my. Podrobněji jsme očekávání ohledně dalších kroků ČNB formulovali v našich Ekonomických výhledech. Polský zlotý a maďarský forint naproti tomu v úterý vůči euru posilovaly.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika na hraně stagnace?

Zavřít reklamu ×
  1. Jaký význam měla návštěva té baby na Taiwanu? Jenom provokovat, to je USA velice blízké, musí se to díl ale jenom co nejdál od území USA.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB