Rostoucí napětí mezi USA a Čínou je pro trhy dalším strašákem

Názor
Spekulace ohledně návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Taiwanu vyvolala další vlnu pnutí mezi USA a Čínou. Letadlo s Pelosiovou na Taiwanu nakonec přistálo v úterý před pátou odpolední hodinou našeho času.
Letadlo s Nancy Pelosiovou na Taiwanu nakonec přistálo v úterý před pátou odpolední hodinou našeho času. Foto: John Harrington – www.speaker.gov, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77812995

Jde o první návštěvu představitele vrcholné americké politiky v této zemi po 25 letech. Čína v reakci na to pohrozila odvetnou reakcí. Pro finanční trhy je toto další negativní signál, který přichází uprostřed sílících obav ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky a recese v Evropě či USA.

Akciové trhy tak v úterý v průběhu evropského obchodování klesaly, stejně tak i tržní úrokové sazby. Nárůst rizikové averze se projevil v posílení dolaru vůči euru o zhruba 0,6 procenta k hladině 1,02 USD/EUR.

PSALI JSME:
USA v technické recesi

S blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB), které je na programu ve čtvrtek, pokračovala v oslabování i česká koruna. Ta se v úterý dostala nad hranici 24,65 CZK/EUR. Investoři v průběhu posledních přibližně dvou týdnů postupně snižovali sázky na čtvrteční zasedání.

Místo dalšího mírného zvýšení úrokových sazeb tak nyní trhy očekávají jejich stabilitu. To samé si myslíme i my. Podrobněji jsme očekávání ohledně dalších kroků ČNB formulovali v našich Ekonomických výhledech. Polský zlotý a maďarský forint naproti tomu v úterý vůči euru posilovaly.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika na hraně stagnace?

Zavřít reklamu ×
  1. Jaký význam měla návštěva té baby na Taiwanu? Jenom provokovat, to je USA velice blízké, musí se to díl ale jenom co nejdál od území USA.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB