Rozdíly kupní síly v rámci regionů České republiky se mírně snižují

Výroční analýza společnosti GfK „Kupní síla 2018“ mapuje nerovnoměrnost úrovně výše disponibilních příjmů obyvatel jednotlivých částí republiky. Přes existující rozdíly je z porovnání zřejmé, že rozdíly mezi jednotlivými obcemi či regiony se postupně mírně snižují a že nejsou zdaleka tak vysoké, jako ve většině evropských zemí.

Výroční analýza společnosti GfK „Kupní síla v okresech a obcích České republiky 2018“ ukazuje nerovnoměrnost rozdělení výše disponibilních příjmů obyvatel jednotlivých částí republiky.

Nejvyšší kupní sílu na obyvatele v rámci Česka lze dlouhodobě zaznamenat v Praze, kde v roce 2018 dosahovala 128,7 procenta celostátního průměru, nejnižší v Moravskoslezském kraji (89,2 procent).

Průměr České republiky převyšuje především Praha a centrální Čechy, severovýchodní část Plzeňského kraje, centrální části Jihomoravského a Libereckého kraje a dále i většina metropolí ostatních regionů. Jediným z krajů, kde ani jedna obec nepřevyšuje z hlediska kupní síly celostátní průměr, je Moravskoslezský kraj. Nejnižší úroveň kupní síly mezi okresy vykazuje Bruntál.

Rozdíl mezi regionem s nejvyšší a nejnižší relativní kupní silou (Praha vs. Moravskoslezský kraj) činí v České republice 39,5 procenta. Meziročně se tento procentuální rozdíl v kupní síle snížil o 2 procenta. Praha a okolí tak od roku mírně ztrácí svou dominanci ve prospěch regionů. Nejde však o nijak dramatickou změnu, protože i v Praze a středních Čechách rostla kupní síla velmi výrazně, nicméně výraznější růst kupní síly regionů, pokud se potvrdí i v dalších letech, bude pro rozvoj ekonomiky a životní úrovně Česka rozhodně dobrou zprávu.

Okresy s nejvyšší a nejnižší úrovní kupní síly v ČR

Okres Kraj index kupní síly na obyvatele 2018 (ČR=100)
Praha Praha 128,7
Praha – západ Středočeský 116,0
Praha – východ Středočeský 113,9
…………………..
Teplice Ústecký 85,5
Děčín Ústecký 84,1
Bruntál Moravskoslezský 82,4

Zdroj: GfK

Mezi 10 obcemi s nejvyšší kupní silou na obyvatele je celkem 9 středočeských obcí a hlavní město Praha. Na opačném pólu mezi desítkou nejchudších obcí najdeme zejména lokality z Ústeckého a Moravskoslezského regionu.

Obce nad 2000 obyvatel s nejvyšší a nejnižší úrovní kupní síly v ČR

Obec Kraj index kupní síly na obyvatele 2018 (ČR=100)
Praha Praha 128,7
Chýně Středočeský 121,6
Šestajovice Středočeský 121,3
Rudná Středočeský 119,5
Roztoky Středočeský 119,1
…………..
Krásná Lípa Ústecký 76,7
Šluknov Ústecký 76,6
Jiříkov Ústecký 76,4
Trmice Ústecký 70,4
Obrnice Ústecký 59,1

Zdroj: GfK

Republikového průměru dosahuje celkem 23 procent obcí, což znamená, že více než  ¾ českých obcí je z hlediska indexu kupní síly podprůměrná.  Median, čili hranice mezi polovinou obcí s vyšší kupní silou a polovinou obcí s nižší kupní silou, dosahuje hodnoty 93,7 při celostátním průměru 100.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.