
Rozhodnutí se ve světle mimořádně slabých hospodářských výsledků domácí ekonomiky zdá poměrně logické. Trochu jinak situace vypadá z pohledu měnového kurzu. Na páru s EUR/CZK dochází již od dubna 2023 k setrvalému oslabování domácí měny. Od rekordních hodnot 23 korun CZK/EUR se kurz posunul již znatelně nad 25 korun. A jaký je současný výhled pro ekonomiku a měnový kurz?
Čteme to prakticky ve všech médiích, hospodářství u nás prochází trvalejším útlumem či spíše delší stagnací. Spotřeba domácnosti vzrostla teprve v posledním čtvrtletí loňského roku. Pomyslný bod zlomu nastal v listopadu loňského roku, kdy po roce a půl začaly tržby konečně růst.
Průmyslová výroba pohledem na PMI (Index nákupních manažerů, kde 43,5 bodu znamená silný pokles odvětví, pozn. aut.) dále převážně klesá, nezaměstnanost se vyhoupla na čtyři z přechozích 3,7 procenta. To je mimochodem nejvyšší úroveň od dubna roku 2021. To vše vytváří tlak na další snížení úrokových sazeb a výraznější stimulaci ekonomiky ze strany měnové autority.
I podle samotné centrální banky zůstane růst hospodářství velmi nízký. V nové makroekonomické prognóze ČNB zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky, když pro letošek očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza centrální banky čekala růst 1,2 procenta. Průměrná inflace by pak za letošní rok měla dosáhnout 2,6 procenta.
Otázkou je nyní vývoj na kurzu EUR/CZK, který stojí za většinou importovaného zboží a hraje tedy roli v inflačních očekáváních v ekonomice. Předpokládám, že domácí měna zůstane pod tlakem minimálně celé první čtvrtletí roku 2024.
Dokud totiž nezačne výraznější trajektorie snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky a Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), nemá kam domácí měna posilovat. Následně po obratu měnové politiky těchto bank by mohlo dojít k stabilizace tzv. úrokového diferenciálu, který je sice stále ve prospěch „koruny“, ale znatelně méně, než tomu bylo dříve.
V příštím roce pak očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 CZK/EUR, což může být stále ještě relativně dost optimistický scénář. Zejména ve světle možného scénáře „vyšší sazby po delší dobu“ významnějších centrálních bank v zahraničí. V případě, že by kurz koruny oslabil dále výrazně nad 25 CZK/EUR, tak by to mohlo přibrzdit snižování sazeb, nebo pokles sazeb přechodně úplně zastavit.
Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)