Naplní se v březnu scénář dalšího výraznějšího snížení sazeb ČNB?

Analýza
Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání bankovní rady vyslala na trh vzkaz, že úrokové sazby budou dále klesat a z vyznění nové prognózy lze očekávat, že bankovní rada může i na dalších zasedáních snižovat úroky o půl procentního bodu v jednom kroku, přičemž ve hře může být i výraznější snížení sazeb.
Slabší koruna může být faktorem, jenž bankovní radu povede při snižování úroků k opatrnosti a k bedlivé diskusi o rozsahu jednotlivých kroků, co se tempa snižování úrokových sazeb týče. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Snížení úroků o půl procentní bodu, k němuž ČNB na únorovém zasedání přistoupila (repo sazba nově na úrovni 6,25 %, pozn. aut.) bylo podpořeno hlasy šesti členů bankovní rady a zbývající sedmý člen hlasoval dokonce pro snížení o tři čtvrtiny procentního bodu.

Prognóza z dílny ČNB naznačuje, že by dvoutýdenní repo sazba mohla ke konci letošního roku klesnout zhruba na ti procenta a další mírný pokles, zhruba do oblasti 2,50 procenta, by mohl následovat v prvním pololetí roku 2025.

Z prohlášení bankovní rady, jež na tiskové konferenci prezentoval guvernér Aleš Michl, je patrné, že rada předpokládá spíše pozvolnější pokles úrokových sazeb, než jaký prognóza naznačuje. Nicméně, jak rozsah aktuálního snížení úroků, tak výhled úrokových sazeb prezentovaný v prognóze jsou pro trh vzkazem v tzv. holubičím směru v tom smyslu, že lze čekat další výrazné snižování úroků.

PSALI JSME:
Česká národní banka razantně snížila úroky, koruna v reakci oslabila

Nejnovější měnově-politické rozhodnutí tuzemské centrální banky, vyznění nové prognózy i samotné tiskové konference jsou vesměs faktory, jež tlačilo českou měnu k dalšímu oslabení nad úroveň 25 korun za euro.

Ve výhledu pro letošní rok předpokládala naše vlastní prognóza pokles repo sazby ČNB postupně na úroveň 3,50 procenta letos v prosinci. Ještě nedávno komentáře z bankovní rady naznačovaly, že pokles úroků může být spíše pozvolnější, a že úroveň úroků letos v prosinci může být spíše nad naší prognózou.

Tento týden zveřejněná prognóza z dílny ČNB ovšem naznačuje, že by dvoutýdenní reposazba mohla ke konci letošního roku klesnout zhruba na tři procenta.

PSALI JSME:
ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší

Jakkoliv bankovní rada i nadále vnímá rizika, jež mohou vést k tomu, že pokles úroků bude pozvolnější, než s čím pracuje prognóza z dílny ČNB, tak se pokles úroků do oblasti nad třemi procenty nyní zdá být pro konec letošního roku scénářem, jenž by nemusel být v rozporu s uvažováním bankovní rady.

Výhled úrokových sazeb, prezentovaný v prognóze ČNB, se opírá o předpoklad jen pozvolného oživení české ekonomiky (prognóza pro letošní růst HDP činí 0,6 %, pozn. aut.) a výrazného poklesu inflace (celoroční průměr 2,6 %; počátkem roku 2025 by pak inflace měla klesnout do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle a spíše mírně pod tuto úroveň).

Pro letošní leden tuzemská centrální banka čeká pokles meziroční inflace z prosincových 6,9 procenta na tři procenta. Data o lednové inflaci budou zveřejněna 15. února: Náš vlastní odhad pro lednovou inflaci činí 3,1 procenta, spatřujeme nicméně poměrně výrazné nejistoty v obou směrech.

PSALI JSME:
Hypotéky by mohly zlevnit

Koruna v reakci na zprávy z ČNB (včetně vyznění tiskové konference) oslabila k úrovni 25,20 za euro. Čerstvá prognóza z dílny centrální banky očekává pro letošní první čtvrtletí korunu v průměru na úrovni 24,70 za euro s pozvolným posilováním ve čtvrtletích následujících.

Slabší koruna může být faktorem, jenž bankovní radu povede při snižování úroků k opatrnosti a k bedlivé diskusi o rozsahu jednotlivých kroků, co se tempa snižování úrokových sazeb týče.

Na příštím měnovém zasedání bankovní rady ve druhé polovině března bych za stávajících podmínek čekal opět snížení úroků o půl procentního bodu: K tomu, aby se v březnu realizoval scénář výraznějšího snížení úroků, by koruna musela ze svých aktuálních úrovní celkem viditelně posílit a zdaleka není jisté, zda se tato podmínka tak rychle splní.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankovnictví pomalu selhává

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB