Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura

Názor
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů a vrátila se tak k tempu, se kterým proces zvyšování sazeb letos v červenci započala. Přestože aktuální rozhodnutí bylo očekávané, analytici společnosti Ebury nevylučovali ani další zvýšení o 75 bodů.
Společnou evropskou měnu, euro, nyní čeká pravděpodobně období zvýšené volatility. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace v eurozóně v listopadu sice klesla z 10,6 procenta na rovných deset procent, jádrová inflace však zůstala u rekordně vysoké úrovně pěti procent. To naznačuje, že cenové tlaky očištěné o volatilní složky zůstávají stále silné.

Také ekonomické údaje z eurozóny se drží lépe, než se očekávalo. Trh práce je napjatý, o čemž svědčí rekordně nízká nezaměstnanost, a údaj o růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí byl nedávno revidován směrem nahoru na +0,3 procenta oproti předběžnému údaji +0,2 procenta.

Aktuálnější a výhledové indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v říjnu a listopadu rovněž překonaly očekávání a odpovídají pouze mírnému poklesu.

PSALI JSME:
Centrální banky v Evropě i USA zvýší sazby shodně o padesát bazických bodů

Vzhledem k tomu, že ECB zvýšila úrokovou sazbu pouze o 50 bazických bodů, zvyšuje se podle nás pravděpodobnost rychlejšího nástupu procesu kvantitativního zpřísňování, tedy snižování celkového objemu dluhopisů držených Evropskou centrální bankou.

Euro nyní čeká pravděpodobně období zvýšené volatility. Vzhledem k tomu, že od svých nedávných minim posílilo o více než deset procent, část investorů může začít po mírnějším zvýšení sazeb ze strany ECB vybírat své zisky.

Na druhé straně bude euro těžit z očekávaného kvantitativního zpřísňování i z faktu, že ECB bude velmi pravděpodobně pokračovat ve zpřísňování sazeb déle než americká centrální banka, Fed. Euro by tak podle našeho názoru mělo nakonec své nedávné zisky udržet a výhledově nadále posilovat.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB