Rumunské rekordy v ČR: „Skokani pětiletky“ i špatná platební morálka

Firem s rumunskými majiteli v České republice raketově přibývá a v posledních letech jsou jednoznačným „skokanem pětiletky“. Rumunské společnosti ovšem současně patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou. Ukazují to údaje poradenské společnosti Bisnode.

Rumunské společnosti patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou. Foto: Pixabay

Rumunští majitelé podle databází společnosti Bisnode nyní vlastní v České republice 1349 společností, což je oproti roku 2014 nárůst o 865 firem, tedy o 179 procent. V základním jmění českých firem rumunští vlastníci upsali 1,3 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun víc než v roce 2014.

Rumuni jsou tak mezi zahraničními vlastníky tuzemských firem jednoznačně nejaktivnější, byť na úplný vrchol nedosahují. Aspoň prozatím. Žebříček vedou majitelé z Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Německa, Rumuni jsou momentálně šestnáctí za Bělorusy a před Bulhary.

I tak experti hovoří o raketovém nárůstu firem s rumunskými vlastníky. A dávají ho do souvislosti s aktuálním nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. „Zájem rumunských podnikatelů o zakládání firem v Česku do značné míry souvisí se situací na tuzemském trhu práce, který se potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Pětadevadesát procent rumunských firem je vlastněno jednou fyzickou osobou. Nejvíce se koncentrují v největších městech nebo jejich okolí – v Praze a Brně. V české metropoli má sídlo 80 procent a v Brně deset procent firem, které mají rumunské majitele. Drtivá většina firem podniká v oblasti obchodu (27 %), služeb (24 %), nemovitostí (16 %) a stavebnictví (13 %).

ŠPATNÁ PLATEBNÍ MORÁLKA

Rumunské společnosti ovšem současně patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou – spolu s litevskými, ázerbájdžánskými, indickými a seychelskými vlastníky. Tyto podniky splatí faktury průměrně více než deset dní po splatnosti. Vyplývá to z analýzy více než 5,5 milionu faktur a bezmála 180 tisíc českých společností, kterou provedla už zmíněná poradenská společnost Bisnode.

„Každá firma by měla umět ocenit riziko svého obchodního partnera, a proto je důležité mít k dispozici informace o jeho byznyse. Platební morálka je důležitou informací o stavu firmy, a napovídá nejen o její finanční kondici. Informace o platební morálce mohou velmi dobře sloužit jako efektivní nástroj proti vzniku nedobytných pohledávek,“ říká analytička Petra Štěpánová.

Dodala, že zorientovat se v platební morálce firmem mohou pomoci například i nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění, daňové nedoplatky na Finanční správě nebo informace o konkurzu či exekuci firmy.

Podle zjištění Bisnode nejhůře v Česku proplácí faktury společnosti kontrolované litevskými majiteli – průměrně 20 dní po splatnosti. S mírným odstupem následují rumunské firmy (19 dní) a pak ázerbájdžánské (15 dní), indické (13 dní) a seychelské (11 dní). Naopak mírně v předstihu průměrně proplácejí faktury firmy s lichtenštejnskými a tchajwanskými vlastníky (2 dny před splatností) a dále – těsně před splatností – rovněž například estonské, japonské, slovinské nebo korejské společnosti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.