Rumunské rekordy v ČR: „Skokani pětiletky“ i špatná platební morálka

Firem s rumunskými majiteli v České republice raketově přibývá a v posledních letech jsou jednoznačným „skokanem pětiletky“. Rumunské společnosti ovšem současně patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou. Ukazují to údaje poradenské společnosti Bisnode.

Rumunské společnosti patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou. Foto: Pixabay

Rumunští majitelé podle databází společnosti Bisnode nyní vlastní v České republice 1349 společností, což je oproti roku 2014 nárůst o 865 firem, tedy o 179 procent. V základním jmění českých firem rumunští vlastníci upsali 1,3 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun víc než v roce 2014.

Rumuni jsou tak mezi zahraničními vlastníky tuzemských firem jednoznačně nejaktivnější, byť na úplný vrchol nedosahují. Aspoň prozatím. Žebříček vedou majitelé z Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Německa, Rumuni jsou momentálně šestnáctí za Bělorusy a před Bulhary.

I tak experti hovoří o raketovém nárůstu firem s rumunskými vlastníky. A dávají ho do souvislosti s aktuálním nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. „Zájem rumunských podnikatelů o zakládání firem v Česku do značné míry souvisí se situací na tuzemském trhu práce, který se potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Pětadevadesát procent rumunských firem je vlastněno jednou fyzickou osobou. Nejvíce se koncentrují v největších městech nebo jejich okolí – v Praze a Brně. V české metropoli má sídlo 80 procent a v Brně deset procent firem, které mají rumunské majitele. Drtivá většina firem podniká v oblasti obchodu (27 %), služeb (24 %), nemovitostí (16 %) a stavebnictví (13 %).

ŠPATNÁ PLATEBNÍ MORÁLKA

Rumunské společnosti ovšem současně patří mezi firmy s nejhorší platební morálkou – spolu s litevskými, ázerbájdžánskými, indickými a seychelskými vlastníky. Tyto podniky splatí faktury průměrně více než deset dní po splatnosti. Vyplývá to z analýzy více než 5,5 milionu faktur a bezmála 180 tisíc českých společností, kterou provedla už zmíněná poradenská společnost Bisnode.

„Každá firma by měla umět ocenit riziko svého obchodního partnera, a proto je důležité mít k dispozici informace o jeho byznyse. Platební morálka je důležitou informací o stavu firmy, a napovídá nejen o její finanční kondici. Informace o platební morálce mohou velmi dobře sloužit jako efektivní nástroj proti vzniku nedobytných pohledávek,“ říká analytička Petra Štěpánová.

Dodala, že zorientovat se v platební morálce firmem mohou pomoci například i nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění, daňové nedoplatky na Finanční správě nebo informace o konkurzu či exekuci firmy.

Podle zjištění Bisnode nejhůře v Česku proplácí faktury společnosti kontrolované litevskými majiteli – průměrně 20 dní po splatnosti. S mírným odstupem následují rumunské firmy (19 dní) a pak ázerbájdžánské (15 dní), indické (13 dní) a seychelské (11 dní). Naopak mírně v předstihu průměrně proplácejí faktury firmy s lichtenštejnskými a tchajwanskými vlastníky (2 dny před splatností) a dále – těsně před splatností – rovněž například estonské, japonské, slovinské nebo korejské společnosti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.