Ruská mobilizace pomáhá dolaru na dvacetileté maximum

Názor
Finanční trhy ve středu ráno ovlivnila zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, kterou vyhlásil tamní prezident Vladimir Putin. Tato eskalace geopolitického rizika pomohla americkému dolaru proti euru na nejsilnější hodnotu za posledních dvacet let, když se kurz dostal až k 0,9885 USD/EUR.
Ruská mobilizace pomáhá americkému dolaru na dvacetileté maximum. Ilustrační foto: Pixabay.com

Během dne se pak kurz držel stabilní těsně nad 0,99 USD/EUR v očekávání výsledku večerního jednání americké centrální banky. Na silnější americkou měnu reagovaly středoevropské měny oslabováním. Na koruně byl výprodejní tlak patrný zejména během prvních hodin středeční seance, kdy se kurz vyšplhal až k 24,67 CZK/EUR. Ve zbytku dne se stabilizoval kolem 24,65 CZK/EUR.

Bez odezvy korunového trhu se ve středu obešlo zveřejnění rozhovoru člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáše Holuba pro agenturu Bloomberg. Se svým jestřábím názorem je totiž v bankovní radě v menšině. Podle něj je zajištění cenové stability primárním mandátem tuzemské centrální banky.

Holub vyjádřil znepokojenost nad tím, že prognóza průměrné inflace ve výši deset procent pro příští rok v kombinaci s nejnižší nezaměstnaností v EU může podnítit mzdové tlaky, kterou budou držet vysoký růst cen po delší dobu. ČNB by podle něj měla dále zvýšit úrokové sazby, aby snížila riziko cenového šoku ve stylu 70. let v USA a vyhnula se tak pozdějšímu přísnějšímu utahování měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Euro ztratilo půdu pod nohama. Do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB