Ruské válčení na Ukrajině výrazně platí i čeští řidiči

Názor
Rusko a Saúdská Arábie v posledních měsících vydělávají miliardy dolarů navíc díky tomu, že výrazně omezují svoji těžbu ropy a až minimálně do prosince ji budou dále koordinovaně škrtit, vypočítává list Wall Street Journal. Úspěšná sázka navíc podle zdrojů listu může obě země namlsat a svoji těžbu pak omezí ještě vydatněji. Což by samozřejmě dále zesílilo inflační tlaky ve světě, zejména na Západě.
Na válku Rusku výrazně přispívají i čeští řidiči, neboť Česko letos dováží rekordní množství ruské ropy od roku 2010. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na válku Rusku výrazně přispívají i čeští řidiči, neboť Česko letos dováží rekordní množství ruské ropy od roku 2010. V prvním letošním pololetí dovezlo z Ruska dlouho neviděný objem 2,34 milionu tun ropy z Ruska, říkají data ČSÚ. I to dokládá, že ve světě je o ruskou ropu stále zájem a řadě zemí, včetně Česka, činí značné obtíže ji nahradit alternativními dodávkami z jiných zemí.

Dalším důkazem nepostradatelnosti ruské ropy ve světě je fakt, že Západ Rusku nyní tiše toleruje vývoz ropy za cenu citelně vyšší, než jakou povoluje jeho vlastní sankční politika, zavedená na přelomu roku.

Rusko tak nyní celkem bez problémů vyváží svoji ropu Ural za cenu výrazně na úrovní 60 dolarů za barel, kterou západní sankce na přelomu roku stanovily jako maximální možnou (viz graf níže). Kreml tak dále docela nerušeně vydělává na válku na Ukrajině.

Už nyní je zřejmě jen otázkou času, kdy cena ropy Brent pokoří 100 dolarů za barel. Čeští řidiči významně přispívají na ruskou válku na Ukrajině nejen proto, že Česko dováží nejvíce ropy z Ruska za třináct let.

PSALI JSME:
Ropa zřejmě brzy pokoří hranici 100 dolarů za barel

Nýbrž i proto, že cena pohonných hmot v Česku výrazně stoupá. A to ponejvíce právě kvůli tomu, že Moskva a Rijád snižují svoji těžbu. Jak benzín, tak nafta se v Česku prodávají průměrně za více než 40 korun za litr a řidiči se musí připravit na další růst cen, potenciálně k úrovni 45 korun za litr ještě letos.

Nelze přitom vyloučit, že čeští řidiči platí nejen ruské válčení na Ukrajině, ale že současně dotují extrémně nízké ceny svým protějškům v Polsku. Pohonné hmoty v Polsku jsou totiž dramaticky levnější než ty v Česku. Rozdíl činí v případě benzínu průměrně 8,43 Kč/l, v případě nafty průměrně 8,34 Kč/l, plyne z dat, která ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.

Jde o průměry, resp. rozdíly průměrů, vždy za celou zemi; například v pohraničí se ceny od těch průměrných mohou i poměrně výrazně lišit. Takto široce rozevřené cenové nůžky mezi cenami pohonných hmot v Česku a v Polsku jsou zcela mimořádné a dost možná rekordní – alespoň tedy v novodobé historii obou zemí od 90. let minulého století.

Vzhledem k propojenosti obou trhů, českého a polského, je docela dobře možné, že nízké marže na pohonných hmotách v Polsku si tamní jejich dodavatelé kompenzují o to vyššími maržemi právě i v sousedním Česku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín je v Polsku o rekordních 8,40 Kč/l levnější než v Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Válka je drahá záležitost a tak platí hlavně ti bohatí jako jsou např. Češi….. Polsko má naftu o 10 kč levnější!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.