Jde o průměry, resp. rozdíly průměrů, vždy za celou zemi; například v pohraničí se ceny od těch průměrných mohou i poměrně výrazně lišit. Takto široce rozevřené cenové nůžky mezi cenami pohonných hmot v Česku a v Polsku jsou zcela mimořádné a dost možná rekordní – alespoň tedy v novodobé historii obou zemí od 90. let minulého století.
Extrémně levné ceny pohonných hmot vedou v Polsku k jejich horečnému vykupování. Částečně i proto, že se lidé obávají, že takto výhodně nízké dlouho nezůstanou a předzásobují se. Zároveň ovšem klesá chuť firem, jež do Polska pohonné hmoty dováží z jiných zemí, aby tak dále činily.
Nízké marže v Polsku zkrátka odrazují od zásobování země pohonnými hmotami ze zahraničí, takže Polsko se tím více musí spoléhat na své domácí dodavatele. Jejich kapacity ale nejsou nekonečné a zásoby bezedné.
Polskem se proto šíří panika z nedostatku pohonných hmot, zejména nafty, a některé pumpy v zemi mu údajně už i čelí. Panika ještě urychluje zmíněné již tak horečné vykupování paliv ze strany Poláků, ale i cizinců, včetně Čechů. Pohonné hmoty jsou totiž nyní v Polsku nejlevnější v pevninské EU; levnější i než v tradičně levnějších zemích typu Bulharska.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Polská vláda nemá potřebu okrádat své občany. Tady je to přesně naopak!