Benzín je v Polsku o rekordních 8,40 Kč/l levnější než v Česku

Názor
Pohonné hmoty v Polsku jsou dramaticky levnější než ty v Česku. Rozdíl činí v případě benzínu průměrně 8,43 Kč/l, v případě nafty průměrně 8,34 Kč/l. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.
Pohonné hmoty v Polsku jsou dramaticky levnější než ty v Česku. Ilustrační foto: PKN Orlen

Jde o průměry, resp. rozdíly průměrů, vždy za celou zemi; například v pohraničí se ceny od těch průměrných mohou i poměrně výrazně lišit. Takto široce rozevřené cenové nůžky mezi cenami pohonných hmot v Česku a v Polsku jsou zcela mimořádné a dost možná rekordní – alespoň tedy v novodobé historii obou zemí od 90. let minulého století.

Extrémně levné ceny pohonných hmot vedou v Polsku k jejich horečnému vykupování. Částečně i proto, že se lidé obávají, že takto výhodně nízké dlouho nezůstanou a předzásobují se. Zároveň ovšem klesá chuť firem, jež do Polska pohonné hmoty dováží z jiných zemí, aby tak dále činily.

Nízké marže v Polsku zkrátka odrazují od zásobování země pohonnými hmotami ze zahraničí, takže Polsko se tím více musí spoléhat na své domácí dodavatele. Jejich kapacity ale nejsou nekonečné a zásoby bezedné.

Polskem se proto šíří panika z nedostatku pohonných hmot, zejména nafty, a některé pumpy v zemi mu údajně už i čelí. Panika ještě urychluje zmíněné již tak horečné vykupování paliv ze strany Poláků, ale i cizinců, včetně Čechů. Pohonné hmoty jsou totiž nyní v Polsku nejlevnější v pevninské EU; levnější i než v tradičně levnějších zemích typu Bulharska.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Polsku panikařící lidé horečně vykupují pohonné hmoty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.