Rusko masivně nakupuje zlato

Názor
Česká republika v letech 1997 a 1998 prodala 56 tun zlata. V té době šlo těžko předvídat, jak se cena zlata bude vyvíjet. Z dnešního pohledu lze říci, že se Česko svých zlatých rezerv nemělo zbavovat, protože tak učinilo za nevýhodných podmínek.
Centrální banky v prvním čtvrtletí 2019 odkoupily 146 tun zlata, což bylo nejvíce od roku 2013. Foto: Pixabay

Podle Světové rady pro zlato Rusko usiluje o zvýšení nezávislosti své ekonomiky. Toho má dosáhnout snížením nákupů amerických dluhopisů a zvýšením nákupů zlata. Ruská ekonomika by tak měla být méně závislá na vývoji kurzu dolaru. Rubl za posledních pět let oslabil vůči dolaru z kurzu 34,28 RUB/USD na kurz 65,02 RUB/USD.

V prvním čtvrtletí letošního roku Rusko koupilo 55 tun zlata. V loňském roce to bylo 274 tun. Celkové zlaté rezervy Ruska vzrostly na 2 168 tun a jsou šesté největší na světě. Prvenství ve velikosti zlatých rezerv si s velkým náskokem udržují Spojené státy, které vlastní 8 134 tun zlata. Druhou největší zásobu zlata o velikosti 3 370 tun má Německo.

Centrální banky v prvním čtvrtletí 2019 odkoupily 146 tun zlata, což bylo nejvíce od roku 2013. Kromě Ruska nakupují zlato i další země. Jde například o Kazachstán či Turecko. Oproti tomu Česká republika má jen minimum svých rezerv ve zlatě. V současné době má Česká národní banka méně než devět tun zlata, což je zhruba třikrát méně než slovenská centrální banka.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vzestup a pád zlatého standardu

×
  1. Česká republika v letech 1997 a 1998 prodala 56 tun zlata. V té době šlo těžko předvídat, jak se cena zlata bude vyvíjet. To jsou takové kecy, pro toho kdo o tom nic neví. Ono nešlo ani o zlato, ale o sběratelské staré mince. Podle mě to bylo promyšlené a dlouho plánované, možná že i úmyslné oslabení zlata. Premiérem byl bankéř Josef Tošovský jaká náhoda co.

  2. Přesně tak ,jednalo se mimo jiné o Svatováclavské dukáty , které byly prodány v naprosto nevýhodné době a jako zlomkové zlato. Kdopak je asi skoupil? Zveřejnit kupující by asi nešlo co??? Na 100tunový zlatý poklad za první republiky nešáhli ani při budování opevnění . A to stálo pěkný balík.

  3. Ono toho zlatá bylo daleko více cca 120 tun prodali to mladí kapitalisté a nakoupili „cenné“ papíry??!!!?to zlato jim nepatřilo.na to se skládal celý národ od r.1918.víte.vyšla o tom i kniha zajímavá někdy v 90.letech tak to dopadlo.v podstatě to rozkradli.dnes nemá tato země nic.krom milionových dluhů.

  4. Naprostý souhlas. Za odměnu dostal funkci v USA, kde měl nehodu ve ferrari. Takových „chytrých“ jsme tady po revoluci měli a máme spoustu. Kdo se ozve, je komunista, stará struktura, ničemu nerozumí. Na světě je poměrná známá konečná zásoba zlata. S jeho cenou to nemá nic společného. Ale bude rozdíl mít papírky z rotačky bez ceny nebo státovky, kryté zlatem.

  5. pisatel tohoto článku je mimo, cena zlata v podstatě pořád roste, není důvod poklesu (peníze se tisknou ve velkém a tak zlato musí růst) a ….. jen soudruh Tošovský si nechal podepsat prémiový řád, velké % ze zisku ČNB a tak prodal zlato a koupil americké státní obligace a z nich byl zisk pro ČNB, který on dostal jako prémie, ano navíc nechal mince přetavit do cihel a to hl. v Rakousku, ani nedal vydělat naší mincovně, hodně drsná neúcta k předkům a vlastní hrabivost.

  6. a Rusko myslí, dolarů se tiskne o překot, EUR to samé a tak se jich rádi zbaví a zlato má svou cenu, čeho se tiskne mnoho, to ztrácí svou hodnotu a peníze jsou pouze důvěra lidí, že si za ně něco koupí i třeba za rok….

  7. „Prvenství ve velikosti zlatých rezerv si s velkým náskokem udržují Spojené státy, které vlastní 8 134 tun zlata“
    Bohužel ty zlaté rezervy spojených států jsou jen na papíře. To už se zjistilo před 60ti lety když evropské státy chtěly vyměnit USA dolary za zlato. Protože dolary měly být kryty zlatem. No a USA zjistilo že zlata v trezorech není ani zdaleka tolik kolik by mělo být.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru