Plynovodem Jamal přestal proudit plyn na západ, problémy to Česku nezpůsobuje

Analýza
Fakt, že plynovodem Jamal v sobotu přestal z Ruska do Evropy téct plyn, je velmi závažný. Pokud nejde o krátkodobou, například technickou záležitost, jež se vyřeší v řádu hodin, bude následkem situace prudké zdražení velkoobchodních plynu v EU, až se v pondělí otevřou příslušné burzy. Přerušení dodávek přichází v nejméně vhodnou dobu, kdy obchodníci s plynem vyčkávají, zda slib Vladimíra Putina, že Rusko dodá Evropě více plynu, není opět jen planý. 
Pokud se situace kolem Jamalu nevyřeší do pondělí, velkoobchodní ceny plynu v EU vylétnou minimálně o vyšší desítky procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ruská plynárenská společnost Gazprom uvedla, že závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Dodávky plynu z Ruska se ostře sledují v situaci, kdy ceny této suroviny v Evropě strmě vzrostly, uvedl server České noviny. Podle společnosti NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu plynu do České republiky, bude mít přerušení dodávek na ČR velmi malý dopad.

Redakce se omlouvá čtenářům za nepřesnost, níže je včera zveřejněný komentář Lukáše Kovandy v původním znění.

Rusko přestalo Evropě dodávat plyn

Fakt, že plynovodem Jamal v sobotu přestal z Ruska do Evropy téct plyn, je velmi závažný. Pokud nejde o krátkodobou, například technickou záležitost, jež se vyřeší v řádu hodin, bude následkem situace prudké zdražení velkoobchodních plynu v EU, až se v pondělí otevřou příslušné burzy. Přerušení dodávek přichází v nejméně vhodnou dobu, kdy obchodníci s plynem vyčkávají, zda slib Vladimíra Putina, že Rusko dodá Evropě více plynu, není opět jen planý.

V pátek před víkendem se cena velkoobchodního plynu v EU propadla nejníže od poloviny září, pod 65 eur za jednu megawatthodinu. I tak však zůstává na násobcích své běžné předpandemické ceny kolem 15 či 20 eur za megawatthodinu. Začátkem října však dosáhla úrovně až takřka 160 eur za megawatthodinu.

K poklesu o skoro 100 eur na megawatthodinu od té doby došlo zejména právě pod vlivem příslibů ruského prezidenta Putina, že plynárenský monopol Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, dodá do EU více plynu.

Gazprom je podle Putinova aktuálního vyjádření připraven obnovit svůj krátkodobý exportní prodej evropským zemím 8. listopadu. Zatímco své dlouhodobé závazky vůči evropským odběratelům Gazprom plní, krátkodobý trh má dává možnost preferovat domácí před vývozním trhem.

PSALI JSME:
Evropě letos hrozí „plynový hladomor“. Plyn bude drahý a bude ho málo

A tuto možnost Gazprom nyní zatím stále využívá. Jeden z jeho čelných představitelů se nedávno nechal slyšet, že podle ruské pranostiky bude letos tuhá zima, neboť se urodilo hodně jeřabin. Vyhlídka na třeskuté mrazy stupňuje tlak na Gazprom, aby ve svých dodávkách upřednostňoval domácí trh před exportem.

Evropě se tak i proto nedaří doplňovat své plynové zásobníky. Ty jsou pro tuto část roku nejzávažněji vyprázdněné minimálně od roku 2009. Starý kontinent totiž také přes léto zradily obnovitelné zdroje energie.

V zemích, jako je Německo, foukal vítr jen podprůměrně. V Norsku zase poměrně málo pršelo. Větrníky či hydroelektrárny tak nezajistily dostatečnou výrobu elektřiny, pročež ta musela být zvýšeně produkována prostřednictvím plynu. Což jen zpomalilo naplňování zásobníků, které byly poměrně citelně vyprázdněny kvůli loňské dlouhé zimě.

PSALI JSME:
Po Bohemia Energy zůstane škoda nejspíše v řádu miliard. Další krachy nelze vyloučit

Gazprom stáhl některé ze svých krátkodobých nabídek plynu evropským zemím už koncem srpna. Krátce poté, co soud v německém Düsseldorfu rozhodl, že nedávno dokončený plynovod Nord Stream 2 nemůže obejít regulaci EU, jež vyžaduje, aby producent plynu byl právně oddělený od jeho přepravce. Obejití regulace by urychlilo zprovoznění plynovodu.

Plynovod Nord Stream 1, zprovozněný v roce 2011, danou regulaci EU nesplňuje, protože je právně pojatý jako spojka, nikoli jako potrubí zajišťující přímé dodávky. Ve skutečnosti jde zjevně o to, že v roce 2011 bylo Rusko v EU vnímáno jako mnohem menší bezpečnostní hrozba (pokud vůbec hrozba, pozn. aut.) než dnes.

Ač Gazprom označil těsnou časovou souslednost zmíněného soudního verdiktu a omezení nabídky plynu Evropě za shodu okolností, na trhu se od té doby čile rojí spekulace, že přiškrcováním dodávek se plynárenský gigant snaží dostat Evropu pod tlak. Tak, aby co nejdříve mohl být zprovozněn právě plynovod Nord Stream 2, jenž plyn povede z Ruska přímo do Německa.

PSALI JSME:
Nord Stream 2: Německo vysílá signály

Součástí tohoto nátlaku může být i nynější přerušení dodávek plynovodem Jamal. Podezřelé je, že přichází právě v tuto dobu. Ani tak však nelze činit unáhlené závěry. Není v ekonomickém zájmu Ruska, aby získalo reputaci nespolehlivého dodavatele, neboť pak by se EU agilněji než dosud obracela na dodavatele konkurenční, třeba na americké dodavatele zkapalněného plynu.

Každopádně pokud se situace kolem Jamalu nevyřeší do pondělí, velkoobchodní ceny plynu v EU vylétnou minimálně o vyšší desítky procent. Zřejmě by opět atakovaly úroveň alespoň 100 eur za megawatthodinu.

Ruku v ruce s tím by stoupla pravděpodobnost dalších krachů dodavatelů energií v ČR. Následovníků firem typu Bohemia Energy může být v takovém případě hned několik. Pochopitelně by toto tedy znamenalo další zdražování odběratelů plynu či i elektřiny z řad českých domácností.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kdo je po Bohemia Energy další na řadě? Rozhodne Kreml a počasí

Zavřít reklamu ×
    • To je jen zbožné přání díky germánským green deal šílencům a toho rusáka zase chápu. Narozdíl od našich zaprodanců, řeší energii především pro své občany a ne pro plnění kapes šmelinářům s povolenkami. A až bude potřebovat peníze za suroviny, číňan tu trapnou EU přeplatí.

  1. Pan ekonom si musí přečíst i další články na Seznamu, Ruský plyn teče do Polska v požadovaném množství obráceně, více navýšení objednávek ze západu Gasprom nemá, všechny závazky vůči odběratelům plní. Polsko nemá dlouhodobou smlouvu o pronájmu plynovodu, zvýšení dodávek plynu Gasprom zahájí od 8 listopadu dokud nenaplní Ruské zásobníky plynu, takže má ještě čas. Nadpis považuji za šíření nepravdivé poplašné zprávy, přestaňte lidi strašit Ruskem, zásobníky jsme si mohli v době levného plynu naplnit i my v Evropě , že ??? ( jsou poloprázdné…)

  2. zase mediální kecy —zda slib Vladimíra Putina, že Rusko dodá Evropě více plynu, není opět jen planý. — vždy co slíbil splnil a to přes neustálé výhružky a napadání od té evropy

  3. Celý rok všechny státy EU věděly včetně vedení EU, že jsou prázdné zásobníky na plyn. Nikdo s tím nic nedělá, nikdo nedá žádost na zvýšení dovozu a neuzavře nové smlouvy. Ted Jamal uzavřen na západ, dle dodavatele plynu a Polska, není v současné době žádná žádost nebo smlouva na dodávku plynu na západ a požadované množství bylo beze zbytku dodáno. Polsko plyn dále dle smlouvy dostává. Nebylo by už dobré, aby všechny státy a EU konečně veřejnosti řekly, jak je to ve skutečnosti se smlouvami na dovoz plynu z Ruska a kdo to skutečně zapinkal. Nebylo by špatné smlouvy zveřejnit a tím dokázat, že byl plyn nasmlouván. Dle mého mínění by byly dány zeměmi EU a samostatným EU soudní žaloby na Rusko, pro neplnění smluvních podmínek, pokud by Gazprom smlouvy neplnil. Doposud se tak ani v jednom případě nestalo. Jen politici napadají slovně Putina, nikdo oficiálně nenapadl dodavatele firmu Gazprom. Svádět vše na Putina a Covid 19 je asi blbost. Všichni zodpovědní mají krásné platy nato, aby se i o tyto věci řádně starali, nejen o zelenou energii,

Comments are closed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si drží tempo… zatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně rostla o 1,4 procenta, meziročně o 2,8 procenta. Je to vlastně docela solidní výsledek, když vezmeme v úvahu situaci v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB