Růst cen průmyslových výrobců zpomalil jen díky vládním opatřením

Názor
Meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v říjnu zpomalil z 1,2 procenta na 0,6 procenta, což bylo jen nepatrně nad tržním odhadem. Konsensus trhu činil 0,5 procenta meziměsíčně. Stejně jako v případě spotřebitelských cen mělo na nižší cenovou dynamiku vliv zavedení vládních opatření proti drahým energiím.
Pokračující zvyšování cen v potravinářském průmyslu se pravděpodobně bude i v dalších měsících propisovat do pokračujícího zdražování potravin pro spotřebitele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle komentáře Českého statistického úřadu na vývoj průmyslových cen působilo především odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Jeho výše se odvíjí od množství spotřebované energie a v případě energeticky náročného průmyslu tak mohlo jít o významnější úlevu. Odpuštění plateb na obnovitelné zdroje se na rozdíl od úsporného tarifu týkalo všech podnikatelů. Vlivem toho cena elektřiny pro podnikatele meziměsíčně klesla o 3,9 procenta.

Necháme-li stranou zlevnění elektřiny, tak růst výrobních cen podle všeho naopak mírně zrychlil. Ve zpracovatelském průmyslu totiž ceny v říjnu vzrostly meziměsíčně o 1,3 procenta, zatímco měsíc před tím o 0,1 procenta klesly.

Silný růst cen vykázal hlavně potravinářský průmysl (meziměsíčně o 2,2 %, pozn. aut.). Ceny rychle rostly i v odvětví těžby a dobývání, v říjnu meziměsíčně o 2,2 procenta, tedy téměř shodně jako v září. Zdražovalo nadále hlavně černé a hnědé uhlí, které je stále více užíváno jako náhrada za ještě dražší plyn či elektřinu.

PSALI JSME:
Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

Meziroční růst průmyslových cen zpomalil z 25,8 procenta v září na 24,1 procenta v říjnu. Mimo výše zmíněného vlivu vládních opatření působí i narůstající srovnávací základna. Vzhledem ke struktuře vývoje průmyslových cen tedy platí, že cenové tlaky zůstávají ve výrobní sféře nadále poměrně silné, a to i přes klesající poptávku.

Pokračující zvyšování cen v potravinářském průmyslu se pravděpodobně bude i v dalších měsících propisovat do pokračujícího zdražování potravin pro spotřebitele. Již říjnová data spotřebitelských cen ukázala na výrazné meziměsíční zdražení potravin tři procenta.

Ceny potravin přitom pokračují v růstu i přesto, že ceny zemědělských výrobců již čtvrtý měsíc v řadě poklesly (v říjnu meziměsíčně o 3 %). Pravděpodobným vysvětlení tohoto rozdílného vývoje jsou právě vysoké ceny elektřiny a plynu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Cukr za měsíc zdražil o více než 60 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …