Růst cen průmyslových výrobců zpomalil jen díky vládním opatřením

Názor
Meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v říjnu zpomalil z 1,2 procenta na 0,6 procenta, což bylo jen nepatrně nad tržním odhadem. Konsensus trhu činil 0,5 procenta meziměsíčně. Stejně jako v případě spotřebitelských cen mělo na nižší cenovou dynamiku vliv zavedení vládních opatření proti drahým energiím.
Pokračující zvyšování cen v potravinářském průmyslu se pravděpodobně bude i v dalších měsících propisovat do pokračujícího zdražování potravin pro spotřebitele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle komentáře Českého statistického úřadu na vývoj průmyslových cen působilo především odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Jeho výše se odvíjí od množství spotřebované energie a v případě energeticky náročného průmyslu tak mohlo jít o významnější úlevu. Odpuštění plateb na obnovitelné zdroje se na rozdíl od úsporného tarifu týkalo všech podnikatelů. Vlivem toho cena elektřiny pro podnikatele meziměsíčně klesla o 3,9 procenta.

Necháme-li stranou zlevnění elektřiny, tak růst výrobních cen podle všeho naopak mírně zrychlil. Ve zpracovatelském průmyslu totiž ceny v říjnu vzrostly meziměsíčně o 1,3 procenta, zatímco měsíc před tím o 0,1 procenta klesly.

Silný růst cen vykázal hlavně potravinářský průmysl (meziměsíčně o 2,2 %, pozn. aut.). Ceny rychle rostly i v odvětví těžby a dobývání, v říjnu meziměsíčně o 2,2 procenta, tedy téměř shodně jako v září. Zdražovalo nadále hlavně černé a hnědé uhlí, které je stále více užíváno jako náhrada za ještě dražší plyn či elektřinu.

PSALI JSME:
Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

Meziroční růst průmyslových cen zpomalil z 25,8 procenta v září na 24,1 procenta v říjnu. Mimo výše zmíněného vlivu vládních opatření působí i narůstající srovnávací základna. Vzhledem ke struktuře vývoje průmyslových cen tedy platí, že cenové tlaky zůstávají ve výrobní sféře nadále poměrně silné, a to i přes klesající poptávku.

Pokračující zvyšování cen v potravinářském průmyslu se pravděpodobně bude i v dalších měsících propisovat do pokračujícího zdražování potravin pro spotřebitele. Již říjnová data spotřebitelských cen ukázala na výrazné meziměsíční zdražení potravin tři procenta.

Ceny potravin přitom pokračují v růstu i přesto, že ceny zemědělských výrobců již čtvrtý měsíc v řadě poklesly (v říjnu meziměsíčně o 3 %). Pravděpodobným vysvětlení tohoto rozdílného vývoje jsou právě vysoké ceny elektřiny a plynu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Cukr za měsíc zdražil o více než 60 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.