Růst cen v potravinářském průmyslu zpomaluje

Ceny průmyslových výrobců vykázaly podle údajů indexu PPI v listopadu mírný meziroční pokles a struktura jejich vývoj naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Nižší, než očekávané listopadové číslo přichází poté, co v říjnu ceny průmyslových výrobců rostly.
Aspoň mírné zpomalení růstu cen vykázal také potravinářský průmysl, což dobře koresponduje s dosavadním vývojem výrobních cen v zemědělství. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční trhy sice tak rychlý návrat cen průmyslových výrobců k poklesu nečekaly, v rámci vývoje v ekonomice ale má odeznívání cenových tlaků logiku. Pokles ekonomické aktivity, jenž je tažený pandemií koronaviru, by měl vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně. Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v listopadu meziročně klesly o 0,1 procenta, zatímco finanční trh čekal meziroční růst na úrovni 0,5 procenta.

Česká národní banka (ČNB) ve své čerstvé prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 procenta. Jestliže data za říjen, kdy ceny průmyslových výrobců vykázaly meziroční růst 0,3 procenta, překvapila v proinflačním směru, tak listopadový výsledek je již mnohem blíže prognóze centrální banky.

V listopadu bylo vykázáno zpomalení cenového růstu v řadě klíčových odvětví, jakými jsou dopravní prostředky anebo počítače a elektronické a optické přístroje či elektrická zařízení, což je pro další cenový vývoj v ekonomice důležitý signál. Napomoci mohlo i posílení koruny, k němuž v listopadu došlo a jež by mělo přispět ke zmírnění inflačních tlaků i v dalších měsících.

Aspoň mírné zpomalení růstu cen vykázal také potravinářský průmysl, což dobře koresponduje s dosavadním vývojem výrobních cen v zemědělství. V případě zemědělských výrobců se sice meziroční pokles cen v listopadu zmírnil ze 4,3 procenta na 2,2 procenta, když se ceny v rostlinné výrobě vrátily k meziročnímu růstu. Stále ale v případě cen zemědělských výrobců hovoříme o poklesu.

ČNB ve své prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 procenta a v tomto smyslu jde cenový vývoj zatím opačným směrem, než centrální banka pro zemědělství očekávala.

Pokud by ale měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele.

Pro rok 2020 lze v celoročním vyjádření předpokládat mírný růst cen v průmyslu, zhruba v rozsahu 0,3 procenta. Pokud jde o ceny v zemědělství, lze v celoročním vyjádření naopak čekat pokles výrobních cen, zřejmě o více než tři procenta.

Do dalších čtvrtletí, tedy ve výhledu na rok 2021, lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen. Toto očekávání stojí na předpokladu, že pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, povede k nižšímu využití výrobních kapacit a k omezení poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice.

Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit i posílení české koruny, k němuž došlo v uplynulých týdnech a jež by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena