Růst i pokles HDP středoevropských ekonomik překvapil

Názor
Aktuální data vývoje hrubého domácího produktu (HDP) středoevropských ekonomik výrazně překvapila jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Zatímco maďarská ekonomika zaznamenala vysoký mezikvartální růst až o 1,1 procenta, tak ta polská se v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně propadla o výrazných 2,3 procenta.
Polskému zlotému vývoj HDP příliš nepomohl, polská měna tak pokračovala v trendu oslabování z posledních dnů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konsensus analytiků přitom počítal pouze s růstem o 0,5 procenta mezikvartálně, resp. s poklesem o 0,7 procenta. Pozorujeme tak relativně významné rozdíly mezi vývoji středoevropských ekonomik. Maďarská ekonomika se tak přidala k té české a slovenské, které také zaznamenaly mezičtvrtletní růst ve druhém letošním čtvrtletí, i když podstatně nižší (+0,2 % a +0,4 %).

V reakci na zveřejnění vývoje HDP maďarský forint po ranním oslabení až nad 408 HUF/EUR včera skokově posílil a uzavíral přibližně kolem otevírací úrovně. Polskému zlotému vývoj HDP příliš nepomohl, polská měna tak pokračovala v trendu oslabování z posledních dnů. Česká koruna po delší době zase oscilovala v relativně úzkém pásmu 24,53-24,59 CZK/EUR.

Konzistentně s vývojem větších evropských ekonomik byl růst HDP pro eurozónu revidován směrem dolů, nicméně šlo pouze o desetinku (0,6 % vs. 0,7 % mezikvartálně).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tradiční motor Evropy, Německo, se zadrhnul

Zavřít reklamu ×
  1. Jinými slovy, rostli jsme v HDP (v cenách přidané hodnoty) o 1% a inflaci budeme mít 20%. Tedy – 19% v jednotkách služeb a výrobků?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB