Růst i pokles HDP středoevropských ekonomik překvapil

Názor
Aktuální data vývoje hrubého domácího produktu (HDP) středoevropských ekonomik výrazně překvapila jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Zatímco maďarská ekonomika zaznamenala vysoký mezikvartální růst až o 1,1 procenta, tak ta polská se v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně propadla o výrazných 2,3 procenta.
Polskému zlotému vývoj HDP příliš nepomohl, polská měna tak pokračovala v trendu oslabování z posledních dnů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konsensus analytiků přitom počítal pouze s růstem o 0,5 procenta mezikvartálně, resp. s poklesem o 0,7 procenta. Pozorujeme tak relativně významné rozdíly mezi vývoji středoevropských ekonomik. Maďarská ekonomika se tak přidala k té české a slovenské, které také zaznamenaly mezičtvrtletní růst ve druhém letošním čtvrtletí, i když podstatně nižší (+0,2 % a +0,4 %).

V reakci na zveřejnění vývoje HDP maďarský forint po ranním oslabení až nad 408 HUF/EUR včera skokově posílil a uzavíral přibližně kolem otevírací úrovně. Polskému zlotému vývoj HDP příliš nepomohl, polská měna tak pokračovala v trendu oslabování z posledních dnů. Česká koruna po delší době zase oscilovala v relativně úzkém pásmu 24,53-24,59 CZK/EUR.

Konzistentně s vývojem větších evropských ekonomik byl růst HDP pro eurozónu revidován směrem dolů, nicméně šlo pouze o desetinku (0,6 % vs. 0,7 % mezikvartálně).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tradiční motor Evropy, Německo, se zadrhnul

Zavřít reklamu ×
  1. Jinými slovy, rostli jsme v HDP (v cenách přidané hodnoty) o 1% a inflaci budeme mít 20%. Tedy – 19% v jednotkách služeb a výrobků?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB