Růst německých cen výrobců opět předčil očekávání

Názor
Z hlediska dat přinesl čtvrtek překvapení ve formě rychlejšího růstu německých výrobních cen a lepších týdenních statistik z amerického trhu práce. Meziměsíční růst cen průmyslových výrobců v Německu zpomalil ze 7,9 procenta v srpnu na 2,3 procenta v září, když odezněl vliv skokového nárůstu velkoobchodních cen energií, ke kterému během letních prázdnin na světových trzích došlo.
V meziročním vyjádření růst německých průmyslových cen v září stagnoval na 45,8 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Finanční trh však čekal výraznější pokles meziměsíční dynamiky na 1,5 procenta. V meziročním vyjádření růst německých průmyslových cen v září stagnoval na 45,8 procenta. Týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden klesly z 226 tisíc na 214 tisíc, což bylo oproti tržnímu konsensu o zhruba 20 tisíc méně.

Nadále tak potvrzují napjatost tamního trhu práce. Indikátor důvěry podnikatelů od filadelfského Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) zaznamenal v říjnu zlepšení, avšak v menším rozsahu, než se čekalo. Jeho úroveň navíc zůstává z historického úhlu pohledu nízká.

PSALI JSME:
Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

V Polsku došlo ke zveřejnění vývoje reálných tržeb z průmyslové činnosti za září, který pozitivně překvapil. Jejich meziroční růst zpomalil z 10,9 procenta na 9,8 procenta, zatímco analytici v průměru očekávali snížení na 8,8 procenta. Oproti Německu překvapily zářijové ceny průmyslových výrobců v Polsku nižší dynamikou.

Ta se v meziměsíčním vyjádření snížila z 0,8 procenta na 0,2 procenta, když se čekal nárůst na 0,9 procenta. V proinflačním směru naopak v Polsku překvapil růst mezd. Ten v září zrychlil z meziročních 12,7 procenta na 14,5 procenta, což bylo o více než procentní bod nad očekáváním trhu. Růst mezd tak v Polsku zůstává hodně dynamický a kompenzuje velkou část inflace (ta v září činila 17,2 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ekonomický cyklus nás doběhne. Za inflací přijde recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny plynu v EU mohou na jaře dramaticky klesnout

Dle řady letošních jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím. Burzovní cena plynu v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB