
Meziroční růst o dvě procenta tak byl v souladu s mediánem tržních odhadů, které byly rozprostřené v širokém pásmu – náš odhad se pohyboval na straně značně výraznějšího oživení průmyslu (+1,4 % m/m). Zároveň lednový výsledek byl revidován směrem dolů namísto meziměsíčního poklesu o 2,6 procenta, průmyslová výroba v lednu klesla o tři procenta.
I přes odstávky některých automobilek a omezenou provozní schopnost byla výroba aut meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta, resp. meziročně vzrostla o 25,2 procenta vlivem nižší srovnávací základny. Stále však šlo pouze o nepatrnou korekci lednového meziměsíčního propadu výroby o výrazných 8,4 procenta.
Celková výroba ve zpracovatelském odvětví byla v únoru meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta za významného přispění výroby aut, strojů a zařízeni či hutnického odvětví. V únoru i více energeticky náročná odvětví zaznamenala nepatrný růst po slabých výkonech v předchozích měsících. S ohledem na pokles velkoobchodních cen energií a výrazně sníženou nejistotu ohledně dodávek energií by mohlo docházet k postupnému oživení výroby v těchto sektorech.
V energetickém sektoru došlo v únoru k pouze mírnému růstu o 1,8 procenta meziměsíčně po výrazném poklesu o 11 procent v předchozím měsíci, který byl zejména způsoben neobvykle teplým počasím. Nepatrná korekce lednového výsledku v tomto sektoru se tak podílela na meziměsíčním růstu celkové průmyslové produkce zhruba z poloviny.
Dynamika mezd v průmyslovém odvětví byla i v únoru silná, když meziročně průměrná hrubá mzda vzrostla o 10,8 procenta. Navíc dle dostupných informací by v následujících měsících mzdový růst v průmyslu mohl i nadále zrychlit. Pouze nepatrná korekce lednového poklesu průmyslové produkce tak nevyznívá příliš pozitivně pro výkon průmyslu při vstupu do letošního roku.
Navíc dle dostupných informací i v březnu někteří klíčoví výrobci aut pracovali v omezené provozní kapacitě vlivem přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích. Dle předstihových indikátorů poptávka po průmyslové produkci je i nadále slabá, byť objem dosud nevyřízených objednávek stále zůstává poměrně značný.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)