Růst průmyslové produkce v únoru pouze nepatrně korigoval slabý lednový výsledek

Názor
Průmyslová produkce po ostrém lednovém poklesu o tři procenta meziměsíčně v únoru meziměsíčně podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla o mírné 0,4 procenta.
I přes odstávky některých automobilek a omezenou provozní schopnost byla výroba aut meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta, resp. meziročně vzrostla o 25,2 procenta vlivem nižší srovnávací základny. Ilustrační foto: Škoda Auto

Meziroční růst o dvě procenta tak byl v souladu s mediánem tržních odhadů, které byly rozprostřené v širokém pásmu – náš odhad se pohyboval na straně značně výraznějšího oživení průmyslu (+1,4 % m/m). Zároveň lednový výsledek byl revidován směrem dolů namísto meziměsíčního poklesu o 2,6 procenta, průmyslová výroba v lednu klesla o tři procenta.

I přes odstávky některých automobilek a omezenou provozní schopnost byla výroba aut meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta, resp. meziročně vzrostla o 25,2 procenta vlivem nižší srovnávací základny. Stále však šlo pouze o nepatrnou korekci lednového meziměsíčního propadu výroby o výrazných 8,4 procenta.

Celková výroba ve zpracovatelském odvětví byla v únoru meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta za významného přispění výroby aut, strojů a zařízeni či hutnického odvětví. V únoru i více energeticky náročná odvětví zaznamenala nepatrný růst po slabých výkonech v předchozích měsících. S ohledem na pokles velkoobchodních cen energií a výrazně sníženou nejistotu ohledně dodávek energií by mohlo docházet k postupnému oživení výroby v těchto sektorech.

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v Česku v únoru meziročně vzrostla o 2 procenta

V energetickém sektoru došlo v únoru k pouze mírnému růstu o 1,8 procenta meziměsíčně po výrazném poklesu o 11 procent v předchozím měsíci, který byl zejména způsoben neobvykle teplým počasím. Nepatrná korekce lednového výsledku v tomto sektoru se tak podílela na meziměsíčním růstu celkové průmyslové produkce zhruba z poloviny.

Dynamika mezd v průmyslovém odvětví byla i v únoru silná, když meziročně průměrná hrubá mzda vzrostla o 10,8 procenta. Navíc dle dostupných informací by v následujících měsících mzdový růst v průmyslu mohl i nadále zrychlit. Pouze nepatrná korekce lednového poklesu průmyslové produkce tak nevyznívá příliš pozitivně pro výkon průmyslu při vstupu do letošního roku.

Navíc dle dostupných informací i v březnu někteří klíčoví výrobci aut pracovali v omezené provozní kapacitě vlivem přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích. Dle předstihových indikátorů poptávka po průmyslové produkci je i nadále slabá, byť objem dosud nevyřízených objednávek stále zůstává poměrně značný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V únoru se však vzepjala alespoň výroba aut

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).