Růst trhu technického spotřebního zboží v České republice ve třetím čtvrtletí roku 2018

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice ve třetím čtvrtletí roku 2018 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o téměř 6 procent.

Na pozitivním vývoji se podílely všechny sektory s výjimkou fota (PH), které v meziročním srovnání třetího kvartálu kleslo o 10 procent. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace (TC) a spotřební elektronika (CE), u nichž přírůstek přesáhl 9 procent.

Spotřební elektronika

V sektoru spotřební elektroniky pokračuje růst poptávky po televizorech a set-top-boxech v důsledku přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2.

Dvouciferný meziroční nárůst hodnoty prodejů zaznamenaly také přenosné dokovací reproduktory s Bluetooth připojením a bezdrátová sluchátka. U sluchátek se zájem spotřebitelů dále posouvá k prémiovým segmentům.

Pokles byl zaznamenán u průměrné ceny set-top-boxů o více než desetinu. U televizorů se průměrná cena snížila v řádu jednotek procent.

Foto trh

Foto trh zaznamenal rostoucí poptávku po systémových kompaktech s Full-frame snímačem.

Negativní vývoj  zaznamenaly zrcadlovky a kompakty s pevným objektivem.

Velké domácí spotřebiče

U velkých domácích spotřebičů pokračuje nárůst trhu tažený internetovými prodeji. Největší dynamika u MDA byla zaznamenána u chlazení a dále u myček nádobí.

Celkově se nedaří vykázat růst kategoriím vaření, do červených čísel se ve srovnání se třetím čtvrtletím předchozího roku dostala v hodnotě skupina sporáků a vestavných trub, a také varných desek i odsavačů par.

Malé domácí spotřebiče

Sektor malých domácích spotřebičů vykázal solidní celkový růst.

Mezi nejvíce rostoucí kategorie patřily kávovary, elektrické zubní kartáčky, u nichž rostla výrazně i průměrná cena, a rovněž odšťavňovače s lisy na citrusy a přístroje na úpravu vzduchu.

Kategorie odšťavňovačů s lisy na citrusy dokázala růst po delší pauze, byť tento pozitivní vývoj doprovázel pokles průměrné ceny.

Ke kategoriím, které zaznamenaly negativní vývoj, patřily například kulmy, vysavače, rychlovarné konvice, kuchyňské roboty a mixéry.

Informační technologie

Byl zaregistrován pozitivní vývoj obratu u sektoru informačních technologií i díky rostoucí průměrné cenové hladině. Rostl také segment prémiových a herních zařízení v rámci počítačů. Negativní vývoj v podobě poklesu byl zaznamenán u kategorie tabletů.

Telekomunikace

Růst trhu u telekomunikací byl tažen hlavně chytrými telefony a také díky větší orientaci zákazníka na zařízení s vyšší průměrnou cenou. Dále pokračovala i zvýšená poptávka po nositelné elektronice. Naopak poklesla poptávka po klasických mobilních telefonech.

Kancelářská technika

U segmentu kancelářské techniky pokračoval meziroční růst průměrné ceny u laserových a inkoustových samostatných tiskáren.

Meziroční nárůst prodané hodnoty zaznamenal ve třetím čtvrtletí 2018 také  segment jak basic, tak i pokročilých (advanced) laserových multifunkcí.

Naopak s meziročním poklesem jak u objemu, tak i hodnoty prodeje samotných tiskáren se potýkal inkoustový i laserový segment.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak vytvořit efektivní digitální pracoviště?

Právě probíhající pandemie onemocnění Covid-19 tvrdě zasáhla globální ekonomiku a podnikatelský sektor. Mnohé firmy byly z ničeho nic nuceny hledat odpovědi na nové a nepředvídatelné překážky a spousta z nich se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru