Ruští hackeři se chlubí dalšími kyberútoky na české prezidentské volby

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, která je předním světovým poskytovatelem kyberbezpečnostních řešení, upozornil, že ruští hackeři, znovu stupňují kyberútoky na stránky související s českými prezidentskými volbami.
Ruští hackeři se chlubí dalšími kyberútoky na české prezidentské volby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hackeři v čele s hacktivistickou skupinou NoName057(16), která byla založena v březnu 2022 po začátku ruské invaze na Ukrajinu, se v pátek útočníkům znovu podařilo shodit například stránky generála Petra Pavla, stránky Hlídač státu nebo stránky ministerstva zahraničí, uvedla společnost v tikové zprávě.

„Podobné kyberútoky jsme viděli už během prvního kola prezidentských voleb. Varovali jsme, že další vlna bude následovat, protože kyberzločinci si takovouto příležitost nenechají utéct.,“ informoval redakci FAEI.cz Miloslav Lujka, country manager kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

Ruští hackeři podle něj znovu používají především demonstrativní DDoS útoky, které dočasně vyřadí webové stránky z provozu. „Není proto důvod k nějaké zásadní panice, nebo obavám z ovlivnění výsledků voleb, takové útoky bychom mohli přirovnat například k protestnímu pochodu před budovou ministerstva, který dočasně zhorší přístup do budovy,“ vysvětlil.

Podle Lujky je ale třeba připravit se i na sofistikovanější hrozby: „Můžeme očekávat, že kyberzločinci ještě neřekli poslední slovo a s útoky budou pokračovat. Mohou se také během víkendu zaměřit na weby informující o výsledcích voleb.“

Síla a úspěch útoků, jak informoval, souvisí i s finančními odměnami ve výši 6 500 až 25 000 korun, které nejaktivnějším hackerům rozdává právě proruská skupina NoName057(16). Kromě vládních a kandidátských webů se kyberzločinci zaměřují i na další významné české společnosti. Česká policie loni evidovala zhruba o polovinu více kybernetických zločinů než za rok 2021.

Válka se zkrátka odehrává i v kyberprostoru. Není náhoda, že se za poslední měsíec zvýšil počet hrozeb v mnoha východoevropských zemích. Největšímu množství kyberútoků podle Check Point Software Technologies nadále čelí vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB