Počet kyberútoků na východoevropské země roste

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Podle toho byl v září nejrozšířenějším malwarem FormBook, který umožňuje krádeže informací a prodává se na hackerských fórech.
Největšímu množství kyberútoků čelí vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sílu špionážních malwarů potvrdil skokem na osmé místo Vidar, který umožňuje krást z infikovaných zařízení citlivé bankovní informace, přihlašovací údaje, IP adresy, historii prohlížeče a kryptopeněženky. Vidar byl šířen přes falešné webové stránky Zoom.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v září lehce posunula o čtyři příčky mezi bezpečnější země a patřila jí celosvětově 38. pozice. Slovensko se naopak posunulo o 13 míst směrem k méně bezpečným zemím na aktuálně 55. místo. Nejnebezpečnější místo obsadilo už několik měsíců po sobě Mongolsko.

„Válka pokračuje i v kyberprostoru. Není náhoda, že se za poslední měsíc zvýšil počet hrozeb v mnoha východoevropských zemích. Všechny organizace jsou ohroženy a musí používat preventivní bezpečnostní technologie,“ informoval Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Největšímu množství kyberútoků podle něj nadále čelí vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Check Point také analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v ČR. Zlodějský malware FormBook byl sice nejrozšířenější hrozbou pro české organizace, ale jeho dopad klesl o více než polovinu.

Pravidelnou měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard zveřejnila také česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu. Podle ní počet i objem DDoS útoků na české firmy v září již třetí měsíc v řadě klesl, hodnoty se ustálily na výši obvyklé před zahájením války na Ukrajině.

Čísla jsou tak několikrát menší, než byla v březnu, který byl historicky rekordní. Z aktuální analýzy za září vyplynulo, že útočníci napadající servery provozující služby či internetové stránky hledají úplně nové cesty svých DDoS útoků a začali využívat méně obvyklé internetové protokoly. Ty totiž obvykle nejsou tak dobře zabezpečené.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB