Počet kyberútoků na východoevropské země roste

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Podle toho byl v září nejrozšířenějším malwarem FormBook, který umožňuje krádeže informací a prodává se na hackerských fórech.
Největšímu množství kyberútoků čelí vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sílu špionážních malwarů potvrdil skokem na osmé místo Vidar, který umožňuje krást z infikovaných zařízení citlivé bankovní informace, přihlašovací údaje, IP adresy, historii prohlížeče a kryptopeněženky. Vidar byl šířen přes falešné webové stránky Zoom.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v září lehce posunula o čtyři příčky mezi bezpečnější země a patřila jí celosvětově 38. pozice. Slovensko se naopak posunulo o 13 míst směrem k méně bezpečným zemím na aktuálně 55. místo. Nejnebezpečnější místo obsadilo už několik měsíců po sobě Mongolsko.

PSALI JSME:
Za vším hledej Rusko? Experti odhalili další sofistikovaný hackerský útok na Ukrajinu

„Válka pokračuje i v kyberprostoru. Není náhoda, že se za poslední měsíc zvýšil počet hrozeb v mnoha východoevropských zemích. Všechny organizace jsou ohroženy a musí používat preventivní bezpečnostní technologie,“ informoval Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Největšímu množství kyberútoků podle něj nadále čelí vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Check Point také analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v ČR. Zlodějský malware FormBook byl sice nejrozšířenější hrozbou pro české organizace, ale jeho dopad klesl o více než polovinu.

PSALI JSME:
Follina, nová hrozba pro počítače s Windows. Hackerům stačí, když otevřete dokument Word

Pravidelnou měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard zveřejnila také česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu. Podle ní počet i objem DDoS útoků na české firmy v září již třetí měsíc v řadě klesl, hodnoty se ustálily na výši obvyklé před zahájením války na Ukrajině.

Čísla jsou tak několikrát menší, než byla v březnu, který byl historicky rekordní. Z aktuální analýzy za září vyplynulo, že útočníci napadající servery provozující služby či internetové stránky hledají úplně nové cesty svých DDoS útoků a začali využívat méně obvyklé internetové protokoly. Ty totiž obvykle nejsou tak dobře zabezpečené.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kybernetických útoků přibylo o pětinu. Budou ještě častější a nebezpečnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.