Rvačka o nájemní bydlení, na některé nemovitosti jsou pořadníky

Vysoké ceny bytů a nedostupné hypotéky nutí lidi hledat si bydlení v pronajatých bytech nebo domech. Reagují na to i developerské projekty, které jsou z části určené nikoli k prodeji, ale právě k pronájmu. Podle vyjádření realitní kanceláře Lexxus Norton pro FEAI.cz nejsou ojedinělé dokonce pořadníky se zájemci o pronájem.
Interiér bytu v nájemním projektu v pražském Karlíně. Ilustrační foto: Lexxus Norton

Na realitním trhu v posledních letech sledujeme vzrůstající trend nájemních developerských projektů. Developeři pronajímají část bytů v projektech, které původně plánovali prodat, případně již projekty staví s konkrétním záměrem jejich dalšího pronájmu.

Na nájemním trhu tak vzniká samostatný segment, který se od standardního secondhandového trhu významně odlišuje – především celkovou kvalitou a poskytovanými službami.

„Atraktivita nájemního bydlení stoupá s rostoucí nedostupností vlastnického bydlení, která je způsobena drahými byty a vysokými hypotečními úroky, ale také současnou ekonomickou a geopolitickou situací,“ uvedla Jana Panochová, Senior Consultant realitní kanceláře Lexxus Norton, která se specializuje na Prahu a okolí.

PSALI JSME:
Útěk na venkov. Češi hledají levnější možnosti bydlení

Atraktivní byznys

Vzrůstající poptávka zvyšuje ceny nájmů, což je pro developery i investory byznysově atraktivní. Většina developerských projektů určených právě k pronájmu je z velké části obsazená nebo dokonce i plně pronajatá. Výjimečné podle uvedené realitní kanceláře nejsou ani pořadníky s dalšími zájemci.

Zájemce o pronájem láká především vysoký standard, komfort služeb, životní styl a komunita. Důležitá je také jistota dlouhodobého pronájmu, která u secondhandových nemovitostí mnohdy chybí.

Lexxus Norton aktuálně v Praze eviduje 23 developerských projektů již postavených a pronajímaných, případně kompletně pronajatých. V plánu je výstavba dalších dvaceti developerských projektů napříč hlavním městem. Od května 2023 se budou například pronajímat dva právě dokončované nájemní projekty v Praze 8 a Praze 9, jejichž pronájem bude zajišťovat právě kancelář Lexxus Norton.

PSALI JSME:
Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

Vzrůstající nájemné

Nájemné přitom stále roste, i když už pomalejším tempem než v uplynulém roce. Podle skupiny European Housing Services, která využívá data svých zakládajících členů – realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality –, dosáhlo nájemné v Praze nového maxima: Za metr čtvereční se průměrně nabízelo za 338 korun. Jiné zdroje uvádějí dokonce ještě o několik desetikorun vyšší částku.

Ve Středočeském kraji zase podle European Housing Services se částka za pronájem vyšplhala poprvé na 240 korun za metr čtvereční. Průměrná cena nájmu ale klesla v Brně, a to na 272 korun za metr čtvereční.

Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services a realitní digitální služby Bezrealitky podle webu České noviny uvedl, že se naplňuje spíše optimistický scénář, a přestože nájmy zdražují, v naprosté většině případů se tento růst pohybuje v úrovni kolem deseti procent. Tedy výrazně méně, než je výše inflace.

PSALI JSME:
Nájmy rychle zdražují. I tak jsou stále levnější než hypotéka

Zavřít reklamu ×
  1. Proč by nebyla rvačka o nájemní bydlení, když nájem platí stát…Jedna naše známá se stěhuje do 2+1 přitom je již penzistka a je sama, měla na výběr, třeba do městského bytu pro seniory. Jenže tam se jí nechce i když by na nájem měla z penze, radši jde do většího a pro podporu na 10 tisícový nájem si zažádá na sociálce…..Neskutečná doba, takto stát vyhazuje miliardy vydřiduchům nájemného.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.