Průzkum, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, také ukázal, že více než třetina obyvatel uvažuje o vlastním bydlení. Jen přibližně devět procent ale hledá vlastní byt nebo dům aktivně.
Mezi největší překážky pro většinu dotázaných je nedostatečná výstavba ve větších městech, vysoká inflace, ale třeba i velký počet investičních bytů. Právě vysokou cenu pokládá 82,5 procenta lidí za největší problém.
Stále oblíbené hypotéky
Přestože se hypotéky stále udržují na vysoké úrovni okolo šesti procent, zůstává tato forma financování vlastního bydlení stále oblíbená. Tento typ úvěru považuje 67,2 procenta dotázaných za nejlepší cestu k pořízení vlastního bydlení a přes 74 procent respondentů uvedlo, že je hypotéka na vlastní bydlení výhodnější než dlouhodobý pronájem.
Skeptický pohled na pronájmy ještě více prohlubuje všeobecná obava ze zdražování. Více než 70 procent Čechů se totiž očekává, že v příštích několika měsících ceny nájmů vzrostou.
Přibližně 57 procent lidí proto kvůli všeobecné drahotě zvažuje přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali právě na vesnici – téměř 80 procent Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě.
Rekordní propad
Podle průzkumu České bankovní asociace ve spolupráci s Dataligence se počet prodaných bytů loni meziročně propadl o více než polovinu. Prodeje starších bytů klesly o 51 procent, rodinných domů o 49 procent a nových bytů o 57 procent. Jde o nejmenší počty prodejů za deset let. Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností.
„Počátek roku 2022 byl ovlivněn kulminací vysoké poptávky z předešlého roku a s tím vyprodáním trhu. Výsledkem byla nejnižší nabídka starších i nově stavěných bytů za deset let. Šoková změna způsobená hlavně válkou na Ukrajině nastala v závěru prvního čtvrtletí. Počátek energetické krize, vyšší ceny energií, prudký nárůst inflace, to vše změnilo náladu lidí,“ uvedl Milan Roček, šéf společnosti Dataligence.
Dodal, že tato situace trvala po celé druhé čtvrtletí a bylo navíc umocněno růstem úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. „Kvůli tomu ve druhé polovině roku 2022 realitní trh prakticky zamrzl,“ dodal Roček. Růst cen nemovitostí navíc podle něho odskočil od vývoje růstu příjmů domácnosti. Mzdy od covidu vzrostly v Česku o necelých 20 procent a ceny rodinných domů a starší zástava o 60 procent.
V letošním roce se očekává stagnace. Bude velký rozdíl mezi cenami bytů napříč republikou. „Jak je Česko malé, tak je rozdílné. Trh je třeba vyhodnocovat optikou rozmanitosti. Jiné to bude v Praze a Brně, v dalších městech a na venkově,“ poznamenal Milan Roček.
Energeticky udržitelné
Průzkum pro ČSOB také ukázal, že je pro naprostou většinu dotázaných (87,6 %) při výběru bydlení důležitá energetická udržitelnost. Úsporu energií přitom Češi nejčastěji řeší zateplením (39,8 %), instalací fotovoltaických panelů (23,7 %) nebo modernizací vytápění (22,3 %).
Nejmenšímu zájmu se pak těší rekuperace tepla, kterou by při hledání úspor zvažovalo jen 8,8 procenta dotázaných. Naopak více než 37 procent lidí nepodniká ani nezvažuje žádné kroky k energeticky udržitelnějšímu bydlení.
„Udržitelné bydlení získalo v uplynulém roce na popularitě a je jasné, že bude tento trend pokračovat i v roce letošním,“ konstatoval Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Ano, Pražáci se rozlejzaji po vesnicích a doma pronajímaji své byty za desítky tisíc měsíčně. Ten socialismus měl trvat ještě trochu déle, aby komunisti nastavěli dostatek nových bytů, protože tyto vlády nic pro lidi nedělaji, jen zdražují a zvedaji daně.