
Jaká je úspěšnost léčby rakoviny prostaty protonem?
Protonový svazek díky svým fyzikálním vlastnostem umožňuje redukci dávek na oba kritické orgány – srdce a plíce. Zároveň významně redukuje integrální dávku, čímž snižuje riziko vzniku sekundárních nádorů.
Podle posledních publikovaných dat je například u karcinomu prostaty pravděpodobnost vyléčení, měřená v pětiletém přežití bez relapsu, pro nízce rizikové karcinomy prostaty 98-99 procent, pro středně rizikové karcinomy prostaty 90-95 procent a pro vysoce rizikové karcinomy prostaty mezi 75-85 procenty.
U protonové terapie je výhoda v tom, že je to ambulantní záležitost. Problémy jsou nesrovnatelně mírnější oproti pooperační rekonvalescenci. Močovou inkontinenci po protonové terapii prakticky nevídáme.
Co všechno protonová léčba umožňuje?
Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná metoda léčby rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Umožňuje přesné zacílení protonového paprsku do cílového objemu a vynikající pokrytí ozařované oblasti. Zároveň také umožňuje snížit ozáření okolních tkání, například u rakoviny prsu zejména srdce a plic, ale také druhého prsu. Významně tak snižuje vznik vedlejších nežádoucích účinků jako je infarkt, srdeční problémy nebo rozvoj plicní fibrózy. Tím dává protonová léčba šanci užívat si kvalitní život i po léčbě bez zvýšeného rizika pozdních nežádoucích účinků.
U žen je častá rakovina prsu. Dává jim protonová terapie šanci?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Ročně jí jen v Česku onemocní zhruba šest tisíc žen. Přestože se jedná o závažnou nemoc, při včasném podchycení existuje díky pokročilým možnostem léčby poměrně vysoká šance na uzdravení. V rámci onkologických onemocnění má právě léčba nádorů prsu velkou úspěšnost.
Kolik pacientů ročně léčíte a konkrétně s čím?
V našem centru se v loňském roce léčilo téměř tisíc pacientů. Specializujeme se na karcinomy prostaty a prsu, nádory hlavy a krku, mozku a CNS, maligní lymfomy, karcinom plic, karcinom pankreatu a také nádory u dětí. Nejčastější je léčba karcinomu prostaty, nádory hlavy a krku a CNS.
Hradí vyšetření, léčbu a kontroly pojišťovny?
Protonová léčba je léčbou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a je uvedena i ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR. Protonovou léčbu doporučují lékaři Protonového centra podle diagnózy. Následně doporučení léčby posoudí Komplexní onkologické centrum. Na závěr je potřeba souhlas pojišťovny s úhradou léčby. S veškerou administrativou a formalitami pacientům rádi pomohou v oddělení klientského servisu.
V Protonovém centru je možné vyšetřit pacienty i bez doporučení lékaře. Podmínkou je, aby pacient, u něhož již byla diagnostikována rakovina, měl k dispozici biopsii. Uvítáme zprávu od onkologa nebo výpis ze zdravotnické dokumentace, což není podmínkou.
Co je tužkové skenování?
Přesné rozložení dávky má své jméno: Tužkové skenování neboli Pencil Beam Scanning (PBS) a představuje vrchol protonové terapie. Tužkové skenování ozařuje s milimetrovou přesností cílovou oblast s minimálním poškozením okolních orgánů a tkání.