Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rozhovor
Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř každý pátý nemocný. Při záchytu onemocnění v časných stadiích ovšem přežívá více než 90 procent pacientů. Vysoce účinná je protonová léčba, říká primář Protonového centra v Praze Jiří Kubeš.
Primář Protonového centra v Praze Jiří Kubeš. Foto: Proton Therapy Center

Jaká je úspěšnost léčby rakoviny prostaty protonem?
Protonový svazek díky svým fyzikálním vlastnostem umožňuje redukci dávek na oba kritické orgány – srdce a plíce. Zároveň významně redukuje integrální dávku, čímž snižuje riziko vzniku sekundárních nádorů.


Podle posledních publikovaných dat je například u karcinomu prostaty pravděpodobnost vyléčení, měřená v pětiletém přežití bez relapsu, pro nízce rizikové karcinomy prostaty 98-99 procent, pro středně rizikové karcinomy prostaty 90-95 procent a pro vysoce rizikové karcinomy prostaty mezi 75-85 procenty.
U protonové terapie je výhoda v tom, že je to ambulantní záležitost. Problémy jsou nesrovnatelně mírnější oproti pooperační rekonvalescenci. Močovou inkontinenci po protonové terapii prakticky nevídáme.

Co všechno protonová léčba umožňuje?
Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná metoda léčby rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Umožňuje přesné zacílení protonového paprsku do cílového objemu a vynikající pokrytí ozařované oblasti. Zároveň také umožňuje snížit ozáření okolních tkání, například u rakoviny prsu zejména srdce a plic, ale také druhého prsu. Významně tak snižuje vznik vedlejších nežádoucích účinků jako je infarkt, srdeční problémy nebo rozvoj plicní fibrózy. Tím dává protonová léčba šanci užívat si kvalitní život i po léčbě bez zvýšeného rizika pozdních nežádoucích účinků.

U žen je častá rakovina prsu. Dává jim protonová terapie šanci?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Ročně jí jen v Česku onemocní zhruba šest tisíc žen. Přestože se jedná o závažnou nemoc, při včasném podchycení existuje díky pokročilým možnostem léčby poměrně vysoká šance na uzdravení. V rámci onkologických onemocnění má právě léčba nádorů prsu velkou úspěšnost.

Kolik pacientů ročně léčíte a konkrétně s čím?
V našem centru se v loňském roce léčilo téměř tisíc pacientů. Specializujeme se na karcinomy prostaty a prsu, nádory hlavy a krku, mozku a CNS, maligní lymfomy, karcinom plic, karcinom pankreatu a také nádory u dětí. Nejčastější je léčba karcinomu prostaty, nádory hlavy a krku a CNS.

Hradí vyšetření, léčbu a kontroly pojišťovny?
Protonová léčba je léčbou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a je uvedena i ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR. Protonovou léčbu doporučují lékaři Protonového centra podle diagnózy. Následně doporučení léčby posoudí Komplexní onkologické centrum. Na závěr je potřeba souhlas pojišťovny s úhradou léčby. S veškerou administrativou a formalitami pacientům rádi pomohou v oddělení klientského servisu.
V Protonovém centru je možné vyšetřit pacienty i bez doporučení lékaře. Podmínkou je, aby pacient, u něhož již byla diagnostikována rakovina, měl k dispozici biopsii. Uvítáme zprávu od onkologa nebo výpis ze zdravotnické dokumentace, což není podmínkou.

Co je tužkové skenování?
Přesné rozložení dávky má své jméno: Tužkové skenování neboli Pencil Beam Scanning (PBS) a představuje vrchol protonové terapie. Tužkové skenování ozařuje s milimetrovou přesností cílovou oblast s minimálním poškozením okolních orgánů a tkání.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.