Saská přehrada Eibenstock se změnila ve velkoformátové umělecké dílo

Klaus Dauven (*1966), německý umělec zabývající se reverzním graffiti, vytvořil na zdi saské údolní přehrady Eibenstock velkoformátové umělecké dílo. Za pomoci vysokotlakých čističů vypracoval z až třicet let staré vrstvy nečistot kresbu, která znázorňuje dva místní pstruhy.
Pstruzi symbolicky vyjadřují kvalitu vody v saské přehradě Eibenstock. Foto: Karcher

Eibenstock je jak svou kapacitou (75 milionů m³), tak výškou přehradní hráze (65 m) největší údolní přehradou svobodného státu Sasko. Přehrada, postavená v letech 1978-1984, slouží především jako zásobárna pitné vody a ochrana před povodněmi. Svými rozměry je druhou největší údolní přehradou na pitnou vodu z nových spolkových zemí.

Klaus Dauven se narodil v roce v Severním Porýní-Vestfálsku a vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Za svá díla byl několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a také ve svém rodišti Uměleckou cenou města Düren.

PSALI JSME:
Zfetované ryby. Bez drog měli pstruzi abstinenční příznaky

Umělec se spojil se společností Kärcher a jejími vysokotlakými čističi již dříve (používá je od roku 2003, pozn. aut.) a svými pomíjivými uměleckými díly zkrášlil již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v německém Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku.

Další z pomíjivých kreseb ve veřejných prostorech bylo umělecké dílo „Horang-ee“ (Tygr) na jihokorejské přehradě Chungju, které vytvořil s německo-jihokorejským týmem spolupracovníků, průmyslových horolezců a zeměměřičů.

Obraz „Rybí říše“ je viditelný na hrázi přehrady Eibenstock jako světlý a tmavý kontrast mezi zpracovanou a nezpracovanou plochou. Oba pstruzi jsou uspořádáni nad sebou a zabírají celou šířku přehradní hráze. Jsou nakresleni seříznutě, takže z jednoho jsou viditelná pouze záda, z druhého jen břicho. Tímto ztvárněním vzniká dynamika – zdá se, jako by se ryby řádně pohybovaly ve vodě.

Pro práci na vyobrazení byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu. Foto: Karcher

Pstruh potoční, mimochodem původem z Krušných hor, je důležitým bioukazatelem, protože může přežít jen ve velmi čisté vodě. Proto pstruzi na vyobrazení symbolicky vyjadřují kvalitu vody v nádrži na pitnou vodu Eibenstock.

Nákres byl digitalizován pomocí laserové techniky a přenesen na plochu zdi, kam horolezci připevnili značkovací body. Ty pak umělec při tvorbě spojil a sloučil do jednoho obrazce. Pro tuto práci byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu.

PSALI JSME:
Smrt pro ryby. Z Lipna zcela vymizel síh, indikátor čisté vody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.