Saská přehrada Eibenstock se změnila ve velkoformátové umělecké dílo

Klaus Dauven (*1966), německý umělec zabývající se reverzním graffiti, vytvořil na zdi saské údolní přehrady Eibenstock velkoformátové umělecké dílo. Za pomoci vysokotlakých čističů vypracoval z až třicet let staré vrstvy nečistot kresbu, která znázorňuje dva místní pstruhy.
Pstruzi symbolicky vyjadřují kvalitu vody v saské přehradě Eibenstock. Foto: Karcher

Eibenstock je jak svou kapacitou (75 milionů m³), tak výškou přehradní hráze (65 m) největší údolní přehradou svobodného státu Sasko. Přehrada, postavená v letech 1978-1984, slouží především jako zásobárna pitné vody a ochrana před povodněmi. Svými rozměry je druhou největší údolní přehradou na pitnou vodu z nových spolkových zemí.

Klaus Dauven se narodil v roce v Severním Porýní-Vestfálsku a vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Za svá díla byl několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a také ve svém rodišti Uměleckou cenou města Düren.

PSALI JSME:
Zfetované ryby. Bez drog měli pstruzi abstinenční příznaky

Umělec se spojil se společností Kärcher a jejími vysokotlakými čističi již dříve (používá je od roku 2003, pozn. aut.) a svými pomíjivými uměleckými díly zkrášlil již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v německém Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku.

Další z pomíjivých kreseb ve veřejných prostorech bylo umělecké dílo „Horang-ee“ (Tygr) na jihokorejské přehradě Chungju, které vytvořil s německo-jihokorejským týmem spolupracovníků, průmyslových horolezců a zeměměřičů.

Obraz „Rybí říše“ je viditelný na hrázi přehrady Eibenstock jako světlý a tmavý kontrast mezi zpracovanou a nezpracovanou plochou. Oba pstruzi jsou uspořádáni nad sebou a zabírají celou šířku přehradní hráze. Jsou nakresleni seříznutě, takže z jednoho jsou viditelná pouze záda, z druhého jen břicho. Tímto ztvárněním vzniká dynamika – zdá se, jako by se ryby řádně pohybovaly ve vodě.

Pro práci na vyobrazení byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu. Foto: Karcher

Pstruh potoční, mimochodem původem z Krušných hor, je důležitým bioukazatelem, protože může přežít jen ve velmi čisté vodě. Proto pstruzi na vyobrazení symbolicky vyjadřují kvalitu vody v nádrži na pitnou vodu Eibenstock.

Nákres byl digitalizován pomocí laserové techniky a přenesen na plochu zdi, kam horolezci připevnili značkovací body. Ty pak umělec při tvorbě spojil a sloučil do jednoho obrazce. Pro tuto práci byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu.

PSALI JSME:
Smrt pro ryby. Z Lipna zcela vymizel síh, indikátor čisté vody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

David Schenk povede novou divizi Sazky

Společnost Sazka založila novou divizi Zákaznické zkušenosti (Customer experience). Jejím cílem je zefektivnit práci se zákazníky, implementovat do procesů umělou inteligenci a díky digitalizaci procesů rychleji a …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?