Saúdové a Rusové škrtí těžbu ropy, hrozí její globální nedostatek

Názor
Světu hrozí největší nedostatek ropy minimálně od roku 2007, vyplývá z dat kartelu OPEC. Deficit může přesáhnout tři miliony barelů denně. Znamenal by, že by jednotlivé země musely v nebývalé míře čerpat ze svých ropných rezerv.
Je jen otázkou, kdy se průměrná cena benzínu u českých čerpacích stanic vrátí nad 40 korun za litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stěžejním důvodem je nedávné koordinované rozhodnutí Rijádu a Moskvy protáhnout omezení těžby ropy minimálně do letošního prosince. Obě země, které představují klíčové světové ropné producenty a vývozce, se tak snaží vylepšit stav svých veřejných financí.

Rusko potřebuje peníze na zbraně, včetně severokorejských, a válčení na Ukrajině, Saúdská Arábie zase na všechno možné, od megalomanského projektu výstavby pouštního futuristického města Neom po financování tučné gáže fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda.

To vše budou platit i čeští řidiči. Saúdské Arábii a Rusku zatím jejich sázka vychází. Cena ropy dnes šplhá až nad 91,50 dolaru za barel. Trhy tak reagují právě i na informaci o hrozícím největším nedostatku ropy za posledních minimálně šestnáct let, jenž hrozí už v letošním čtvrtém čtvrtletí.

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

Je tudíž zřejmě jen otázkou, kdy se průměrná cena benzínu u českých čerpacích stanic vrátí nad 40 korun za litr. V pondělí ji od této hranice dělilo jen dvanáct haléřů. Benzín v ČR je tak nejdražší od loňského listopadu.

Na celém Západě mohou rostoucí ceny pohonných hmot narušit snahu o zkrocení inflace.

Co se nehodí Západu, to v tomto případě svědčí třeba právě zmíněným Rusům. Česko přitom v letošním roce dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010, za první pololetí se jednalo o 2,34 milionu tun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

Zavřít reklamu ×
  1. kdopak to tady vyřvával naši spojenci nám dodají – kulový sami jsou v pr…… bože už se musíme smířit s tím že kola světového dění se roztáčí v asii – bidet ruší těžbu na aljašce norové jsou v podstatě vycucaní benelux ukončuje těžbu mikrozemětřesení alžír se vykašlal na frantíka a španěle a preferuje itálii švýcarsko ……. prostě katastrofa kam se člověk podívá

  2. Nevadí kolik ropa a benzín budou stát, hlavně se nesmí kupovat z Ruska, aby nemělo na válku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.