Saúdové a Rusové škrtí těžbu ropy, hrozí její globální nedostatek

Názor
Světu hrozí největší nedostatek ropy minimálně od roku 2007, vyplývá z dat kartelu OPEC. Deficit může přesáhnout tři miliony barelů denně. Znamenal by, že by jednotlivé země musely v nebývalé míře čerpat ze svých ropných rezerv.
Je jen otázkou, kdy se průměrná cena benzínu u českých čerpacích stanic vrátí nad 40 korun za litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stěžejním důvodem je nedávné koordinované rozhodnutí Rijádu a Moskvy protáhnout omezení těžby ropy minimálně do letošního prosince. Obě země, které představují klíčové světové ropné producenty a vývozce, se tak snaží vylepšit stav svých veřejných financí.

Rusko potřebuje peníze na zbraně, včetně severokorejských, a válčení na Ukrajině, Saúdská Arábie zase na všechno možné, od megalomanského projektu výstavby pouštního futuristického města Neom po financování tučné gáže fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda.

To vše budou platit i čeští řidiči. Saúdské Arábii a Rusku zatím jejich sázka vychází. Cena ropy dnes šplhá až nad 91,50 dolaru za barel. Trhy tak reagují právě i na informaci o hrozícím největším nedostatku ropy za posledních minimálně šestnáct let, jenž hrozí už v letošním čtvrtém čtvrtletí.

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

Je tudíž zřejmě jen otázkou, kdy se průměrná cena benzínu u českých čerpacích stanic vrátí nad 40 korun za litr. V pondělí ji od této hranice dělilo jen dvanáct haléřů. Benzín v ČR je tak nejdražší od loňského listopadu.

Na celém Západě mohou rostoucí ceny pohonných hmot narušit snahu o zkrocení inflace.

Co se nehodí Západu, to v tomto případě svědčí třeba právě zmíněným Rusům. Česko přitom v letošním roce dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010, za první pololetí se jednalo o 2,34 milionu tun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

Zavřít reklamu ×
  1. kdopak to tady vyřvával naši spojenci nám dodají – kulový sami jsou v pr…… bože už se musíme smířit s tím že kola světového dění se roztáčí v asii – bidet ruší těžbu na aljašce norové jsou v podstatě vycucaní benelux ukončuje těžbu mikrozemětřesení alžír se vykašlal na frantíka a španěle a preferuje itálii švýcarsko ……. prostě katastrofa kam se člověk podívá

  2. Nevadí kolik ropa a benzín budou stát, hlavně se nesmí kupovat z Ruska, aby nemělo na válku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pád cen v zemědělství nezpomaluje

Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 procenta. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 procenta. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto jde o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?