Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard

Názor
Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 miliardy korun. To je o 214,9 miliardy více, než ve stejném období minulého roku. Z pohledu srpnových i celoročních statistik jde o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 miliardy korun.
Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli toto shrnutí vývoje státního rozpočtu může znít jako konec světa, paradoxně je tento vývoj lepší, než s čím počítala vláda. Příjmy státního rozpočtu poklesly oproti stejnému období minulého roku o 4,2 procenta a výdaje narostly o 17,7 procenta. Na příjmové straně nejvíce zaujme výběr DPH, na kterém státní kasa oproti plánu ztrácí zhruba 12 miliard korun, meziročně je ale výběr nižší pouze o necelá tři procenta.

Hlavním problémem je tak příliš optimistický výhled ministerstva financí, než samotný dopad krize na ekonomiku, který je naopak spíše mírnější. Výpadek daňových příjmů ale kompenzují nedaňové příjmy v čele s penězi z EU a čerpání rozpočtových rezerv. Ve výsledku je tak příjmová strana v plusu 10,8 miliardy korun oproti plánu, a navíc v září rozpočtu pomůže čtvrtletní záloha daně z příjmů právnických osob (zhruba 20 miliard).

Tajemství rozpočtu se ale skrývá na výdajové straně. Doposavad totiž stát utratil o 92,3 miliardy méně, než by odpovídalo plánovanému deficitu.

PSALI JSME:
Letošní hospodaření vlády je nejhorší v historii. Deficit je 230 miliard

Necelých 20 miliard jde na vrub tradičně pomalému rozjezdu investic a 73 miliard korun spadá pod běžné výdaje státu. Pod tím se skrývají nižší výdaje na obsluhu státního dluhu, platy státních zaměstnanců a ostatní běžné výdaje.

Rekordní poptávka po českých státních dluhopisech dovoluje státu platit méně za své dluhy a je pravděpodobné, že tato úspora se do konce roku ještě zvětší. Naopak zdánlivě pomalejší růst platových výdajů v průběhu roku v prosinci dožene tradiční vyplácení celoročních odměn, a tudíž předpokládáme, že tento polštář do konce roku zmizí.

Do vyřešení celé hádanky lepšího vývoje státního rozpočtu tak zbývá „pouze“ 51 miliard v položce „ostatní běžné výdaje“, kterou nelze blíže určit. I bez toho se ale zdá, že i naše optimistická prognóza letošního deficitu státního rozpočtu 400 miliard korun nemusí být naplněna a výsledek bude ještě o něco nižší i přes nedávné schválení jednorázového zvýšení důchodů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příspěvek důchodcům a konec superhrubé mzdy: „Sekera“ dalších minimálně 90 miliard korun do rozpočtu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru