Schodek státního rozpočtu letos převýší 300 miliard korun, může ale dosáhnout až 500 miliard

Názor
Březnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře od krizí poznamenaného roku 2010. Výsledkem je totiž schodek ve výši 44,7 miliardy korun. Hůře státní kasa během prvních tří měsíců roku hospodařila naposledy právě před deseti lety. V roce 2010 se ovšem v plnění rozpočtu promítaly dopady celého krizového roku 2009, míra nezaměstnanosti tehdy byla citelně vyšší než dnes atp.
Schodek státního rozpočtu letos převýší 300 miliard korun, může ale dosáhnout až 500 miliard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v březnu 2010 už ovšem bylo z větší části „po krizi“, alespoň v té její nejvyhrocenější podobě, nyní, v březnu 2020, bylo stále převážně spíše „před krizí“. Proto je tak hluboký schodek již v době, kdy se krize ještě pořádně nerozběhla, obzvláště varovný.

I s přihlédnutím k březnovému plnění rozpočtu je třeba konstatovat, že revidovaný předpoklad vlády, že letos dosáhne schodku „jen“ 200 miliard korun, je nemístně optimistický. Realisticky je třeba počítat s deficitem přesahujícím 300 miliard korun, který se ale může prohloubit až na 500 miliard korun za předpokladu, že ekonomické zotavování započne až ve druhé polovině letošního roku.

Opatření zaváděná za účelem boje s koronavirem se v březnovém plnění rozpočtu zrcadlí pouze omezeně. Například faktické prodloužení lhůty pro podání přiznání k dani z příjmu z 1. dubna na 1. července způsobuje meziroční propad inkasa této daně o více než třetinu, což ale v absolutním vyjádření představuje jen zhruba dvě miliardy korun. Krajně nepříznivý výsledek březnového plnění tedy příliš neovlivňuje, neboť způsobuje výpadek o řád nižší, než je samotný schodek.

S bojem proti koronaviru na výdajové straně státního rozpočtu souvisejí zejména nákupy ochranných pomůcek a dalších materiálů. I zde však jde o navýšení v řádu jednotek miliard korun. Jinými slovy, i bez úderu koronaviru by schodek zřejmě přesáhl třicet miliard korun a šlo by tak o druhé, přinejlepším třetí nejhorší březnové hospodaření státního rozpočtu od vzniku ČR v roce 1993.

Loni vláda ke konci března vykázala schodek citelně nižší než letos, 9,2 miliardy korun. Letošní březnová situace se příliš nelepší, pokud výsledek očistíme o příjmy z fondů Evropské unie a z finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto účely. Deficit totiž po takovém očištění představuje 41,6 miliardy korun, což je druhý nejhorší březnový výsledek hospodaření státní kasy od roku 1993.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda koncem roku zabředla do poměrně hlubokého schodku

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zlevňování hypoték dochází dech

Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru