Vláda koncem roku zabředla do poměrně hlubokého schodku

Názor
České vládní instituce se na nadcházející recesi nepřipravily nejlépe. Saldo hospodaření jejich sektoru dosáhlo loni ve čtvrtém čtvrtletí nejhoršího výsledku od posledního kvartálu roku 2016. Zabředlo totiž do schodku ve výši 1,45 procenta HDP. Meziročně, v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2018, se schodek prohloubil o takřka 11 miliard korun. K tomuto prohloubení deficitu přispělo nejvýrazněji schodkové hospodaření samotné centrální vlády.
České vládní instituce se na nadcházející recesi nepřipravily nejlépe. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příznivé je, že navzdory deficitu dluh sektoru vládních institucí poklesl na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí 2009, tedy nejníže za takřka jedenáct let. Meziročně tento dluh poklesl poměrně výrazně z 32,58 na 30,79 procenta HDP.

K tomuto poklesu však výhradně přispěl růst nominálního hrubého domácího produktu, jenž způsobil navýšení hodnoty jmenovatele daného poměru, čímž dluh navzdory jeho růstu vzhledem k velikosti ekonomiky umenšil. Dluh sám o době zkrátka rostl, avšak ekonomika ještě rychleji.

Vláda se každopádně mohla na nadcházející recesi připravit lépe. Po bitvě je pochopitelně každý generálem. Nikdo nemohl tušit, že dojde k rozsáhlému „vypnutí“ ekonomiky kvůli koronaviru. Přesto však například české domácnosti loni ve čtvrtém čtvrtletí vykázaly nejvyšší míru úspor od roku 2010. Jakoby tušily, že ekonomiku čeká útlum, ačkoli její příčiny neznaly.

Vláda se takto na krizi nepřipravila. I když její zadlužení bylo loni ve čtvrtém čtvrtletí nadále čtvrté nejnižší v celé EU, letos dramaticky naroste, nelze vyloučit, že z úrovně pod 31 procenty HDP naroste až k úrovni 45 procent HDP. Dojde totiž jak k nárůstu deficitu, tak současně k poklesu nominálního HDP, a to nejspíše meziročně v rozsahu od deseti až patnácti procent.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní rozpočet: Nejhorší únor v historii Česka

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 korun za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru