Schodek státního rozpočtu trhá rekordy

Zatímco zaměstnanci v soukromém sektoru si utahují opasky, platy státních zaměstnanců vzrostly. Polepšili si i důchodci, kterým byly na začátku roku valorizovány penze.
Nejvyšší nárůst výdajů byl vykázán u sociálních dávek, které meziročně narostly o 21,7 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle údajů pokladního plnění za leden až duben letošního roku skončil státní rozpočet ve schodku 93,8 miliardy korun. Po uplynutí prvních čtyř měsíců letošního roku hospodaří státní rozpočet nejhůř ve svých dějinách. Současná úroveň schodku je již více než třikrát vyšší než za celý loňský rok. Přesto je zřejmé, že se hospodaření státu bude prudce zhoršovat i v dalších měsících.

Na příjmové straně státního rozpočtu se prozatím vybralo 467,9 miliardy korun, což je o tři miliardy korun méně, než ve stejném období loňského roku. V dalším průběhu letošního roku bude docházet k výpadkům příjmů státního rozpočtu z důvodu vyšší nezaměstnanosti. Lze očekávat, že se sníží tempo růstu mezd a lidé budou více šetřit. Státní rozpočet proto zaznamená výpadky u výběru daní a odvodů.

Výdajovou stranou státního rozpočtu již proteklo 561,7 miliardy korun, což je o 61,1 miliardy korun více než ve stejném období loňského roku. Nejvyšší nárůst výdajů byl vykázán u sociálních dávek, které meziročně narostly o 21,7 miliardy korun. Kromě vyšších výdajů na důchody o 13,6 miliardy korun se zvýšily výdaje u rodičovského příspěvku o 3,9 miliardy korun a příspěvku na péči o dvě miliardy korun. Výplata dávek nemocenského pojištění včetně ošetřovného zatím vzrostla o 1,9 miliardy korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda koncem roku zabředla do poměrně hlubokého schodku

×
  1. No,já tedy „soukromníčka“ s utaženým opaskem ještě nikdy nepotkal !! Tak nevím,kde se poflakují.

  2. Za Kalouska jsem jako zaměstnanec státního podniku měl několik let nulový růst mzdy,zatímco poslanecké a vládní platy rostly. Za vlády Ano nám rostou platy o 4%-2%inflace tak to bych měl mít podle autora článku už na Mercedes a snídat kaviár se šampusem.Než něco napíšu měl bych vyrazit do terénu a zeptat se na plat úřednice na městském úřadě a zajít někam do státního podniku a kouknout do statistik mezd.A pak pátrát kde je zbytek peněz a kdo je dostává, pár vyvolených.To by konečně byla novinařina a možná by hnula i myšlením lidí.

    • Tak plať ze svého za podnikatelské subjekty ekologické průšvihy lemple podnikatelskej každý hrabete a když něco zvoráte je firmička vyrabovaná a státě postarej se ať máme pryč skládku,azbest,radioaktivní sajrajt,apod.Než něco napíšeš tak si zjistí co to obnáší.

    • Pravda ,když seberu státnímu podniku byty a prádelny,stravování jsem privatzator co podporuje podnikání p.Parabelle a teď to musí stát těm novým provozovatelům platit ze státního rozpočtu a za tržní ceny. To se podniká za státní kapitalisto vychytralý.

  3. A co generální služby pošty? Proč to má platit stát? Proč není regulační příspěvek ve výši 2kč na zásilku všech doručovacích firem a z toho hrazeny nevýdělečné služby,které zbyly na hrbu pošty a stát by ušetřil. A příkladů na úsporu by se jistě našlo víc.

  4. pánové, nehádejte se , oba máte pravdu a oba jste k nakousnutí , když už tu konečně máme ten urychlovač částic -koronu- udržitelnou direkci jako korunu v prosperitě i časové .

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru