Schodek státního rozpočtu za listopad je nejhlubší v dějinách

Názor
Listopadové hospodaření státního rozpočtu podle informací ministerstva financí nepřekvapivě končí nejhorším výsledkem v historii České republiky. Zároveň ale signalizuje, že celkový schodek za letošní rok nedosáhne úrovně 500 miliard, což je úroveň, na kterou letošní plánovaný schodek navýšilo ministerstvo financí v polovině letošního roku, v důsledku jarního úderu koronavirové krize. 
Listopadové hospodaření státního rozpočtu končí nejhorším výsledkem v historii České republiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Druhá vlna covidového úderu je o poznání slabší, což přispívá k tomu, že schodek nedosáhne hloubky pětiset miliard korun. Na rozdíl od jarní karanténní uzavírky ekonomiky nyní nadále funguje průmyslová výroba, která svojí produkcí z velké části reaguje na zahraniční poptávku, která je také mnohem méně ochromena, než na jaře.

Dalším důvodem nižšího než předpokládaného schodku je fakt, že přes navýšení investiční činnosti není vláda v této oblasti až tak agilní, jak se čekalo taktéž v polovině roku, kdy přislíbila se z krize mohutně proinvestovat. Investiční výdaje sice meziročně narůstají o více než pětinu, přesněji o více než 25 miliard korun, avšak z důvodu nedostatečné připravenosti investičních projektů se nedaří investice nastartovat dle záměru z poloviny roku.

PSALI JSME:
Státní kasa je každoročně chudší o desítky miliard, může za to nevybraná DPH

Běžné výdaje sice za období ledna až listopadu meziročně narůstaly pomaleji, o necelou pětinu, než výdaje investiční, avšak v absolutním vyjádření jde o bezmála 240 miliard korun. Právě toto navýšení běžných výdajů představuje klíčovou příčinu historicky nejhlubšího schodku. Nebýt závažnějšího průběhu druhé vlny pandemie, schodek by činil zhruba 350 miliard korun, takto je třeba počítat s deficitem přibližně 410 miliard korun.

Dluhopisový trh listopadovým plněním rozpočtu bezprostředně nijak zaskočen není. Výnos z desetiletého vládního dluhopisu ČR po zveřejnění plnění dokonce nepatrně poklesl. Trhy ale v nadcházející době budou nepochybně očekávat zřetelnější plány vlády stran pokrizové konsolidace veřejného zadlužení. Pokud je takový plán nepřesvědčí, dluhopisové výnosy kvůli takto vzniklé nejistotě, plynoucí z oné nepřesvědčivosti, porostou. To vládě prodraží půjčování na mezinárodních trzích a celkově zdraží provoz státu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňový balíček znamená, že schodek příští rok bude až 410 miliard korun

×
  1. Kampak se ty peníze rozkradly? Kdo je má? Já,který zde mluvím za obrovské množství lidí což je pracující žebrota ty peníze rozhodně doma nemáme. Žijeme od výplaty k výplatě a nečekaná porucha auta nebo jiný výdaj v domácnosti je pro nás prakticky likvidační kdy musím oslovit příbuzné nebo přátele a půjčit si bezůročně potřebnou částku na opravu………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru