Se sporem o neživotní pojištění pomůže ombudsman

Spotřebitelé, kteří řeší spor v oblasti neživotního pojištění s některou z pojišťoven na českém trhu, mají nyní novou možnost vyřídit záležitost mimosoudní efektivní cestou, aniž by museli platit poplatky a absolvovat často zdlouhavé soudní řízení.
Docentka Macková celou svou profesní dráhu zasvětila otázkám soudní ochrany práv a alternativnímu řešení sporů. Foto: ČAP

Počátkem února zahájila činnost jako jeden ze subjektů pověřených ministerstvem průmyslu a obchodu k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů (alternative disputes resolutions, ADR) v oblasti neživotního pojištění Kancelář ombudsmana České asociace pojišťoven.

Podle docentky Mackové rozšíření systému alternativního řešení sporů pro spotřebitele v České republice přinese lepší ochranu jejich práv.

„Počet soudních sporů je u nás patologicky vysoký a kvalitu a rychlost rozsudků přinese až jejich úbytek. Soudní řízení je vyhrocený souboj a vzájemné vztahy poznamená na dlouhou dobu. Soudní řízení musí být krajní, nikoliv první možností řešení sporů,“ říká Macková, která celou svou profesní dráhu zasvětila otázkám soudní ochrany práv a alternativnímu řešení sporů.

„Soudní spory jsou pro klienty nákladné, zdlouhavé a často nesrozumitelné. Proto jsme založili Kancelář ombudsmana ČAP jako organizaci na ochranu spotřebitele,“ uvádí výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Podobné instituce fungující podle směrnice na ochranu spotřebitele jsou úspěšné v řadě jiných členských států EU. Věřím, že vyřešit spornou záležitost smírnou cestou, zdarma a do 3 měsíců bude pro spotřebitele atraktivní možnost,“ dodává.

Co je to mimosoudní řešení sporů a jaké má výhody?

Mimosoudní neboli alternativní způsoby řešení sporů mají ve srovnání se soudním řízením především tyto přednosti:

  • dobrovolnost (spotřebitel může kdykoli svou účast ukončit),
  • neformálnost a větší flexibilitu (řešení je významně kratší než soudní řízení),
  • vliv stran na průběh řešení sporu,
  • bezplatnost (spotřebitel neplatí žádný poplatek a nehrozí mu povinnost hradit náklady řízení protistraně, pokud není úspěšný),
  • neveřejnost (je chráněno soukromí spotřebitele),
  • individuálnost,
  • odbornost (jednotlivým záležitostem se věnují odborníci, kteří mají potřebné zkušenosti).

Jak kancelář ombudsmana funguje?

Na ombudsmana se může obrátit spotřebitel, který se svým nárokem neuspěl u pojišťovny; za návrh k ombudsmanovi se neplatí žádný poplatek a toto mimosoudní řešení trvá maximálně 90 dnů (déle jen výjimečně, je-li případ složitý). Probíhá-li mimosoudní řešení a spotřebitel v něm řádně pokračuje, neběží promlčecí lhůta. Spotřebitel má možnost kdykoli toto řešení ukončit a obrátit se na soud. Ombudsman se snaží docílit smírného vyřešení, tj. oboustranně přijatelné dohody, a soudnímu řízení tak předejít.

Spotřebitel musí být fyzickou osobou (pojistník nebo zájemce o pojištění) a může uplatnit sporné právo z pojistné smlouvy anebo jiné smlouvy o poskytování služeb souvisejících s neživotním pojištěním, je-li její smluvní stranou. Ombudsman ČAP neřeší spory z povinného pojištění motorových vozidel a spory související se životním pojištěním. Ty řeší finanční arbitr.

Ombudsman si vyžádá stanovisko druhé strany, pak případ posoudí a navrhne stranám podobu dohody (případně zpracování odborného posudku). To vše potrvá nejdéle 90 dnů (výjimečně u složitých případů až 180 dnů).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB