
Tím se dál prohloubí rostoucí polarizace a nerovnost na trhu práce. Nezadržitelný nástup technologií a spoléhání na zastaralé principy tržního hospodářství oslabují důvěru ve společenskou smlouvu a podrývají i samotné základy civilizované společnosti.
Covid-19 tyto trendy ještě urychluje. Od roku 2021 si musí naše společnost najít v politice novou cestu, která zabrání dalšímu prohlubování nespravedlnosti, ale i politickým otřesům, společenským nepokojům a systémovým rizikům.
Co tedy dělat? Každá krize v sobě skrývá energii potřebnou k provedení rázných změn. V roce 2021 čeká politiku generální rekonstrukce a zcela nový přístup ke snižování nerovností. Už nepůjde jen o pár drobných úprav daňových zákonů.
Místo toho vzniká Občanský technologický fond, který převádí část kapitálového majetku do společného vlastnictví všech a bonus získávají ti, jejichž práci nyní zastávají technologie. Z rostoucí produktivity digitálního věku tak mají prospěch všichni.
Tato politika se označuje jako „Dividendy z převratných změn“ a do značné míry zmírňuje ekonomické a společenské obavy lidí, kteří v posledních letech ztrácejí svůj podíl na hospodářských výsledcích.
Dividendy z převratných změn uvolní enormní podnikatelskou energii jednotlivců i komunit. Díky nim mají miliony obyvatel víc času a energie a nemusí se už trápit repetitivní či stresující prací.
Na popularitě získává smysluplnější práce spojená s budováním komunity, uměleckými řemesly a výrobou potravin. Prosperují i sektory spojené s volnočasovými aktivitami, od koníčků až po rekreační sporty a aktivity, ať už reálné nebo virtuální.
Autorka je tržní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)