Sedmá šokující předpověď pro rok 2021: Dividendy z převratných změn putují do Občanského technologického fondu

Názor
V nadcházejících letech, možná už během příští dekády, může zmizet zhruba čtvrtina současných pracovních míst, protože fyzickou práci nahradí automatizace a čím dál víc zaměstnání z počítačového věku převezme umělá inteligence. Výzkumníci z Oxfordské univerzity předpovídají, že do roku 2030 může ztratit smysl až polovina všech pracovních míst v USA.
V nadcházejících letech může zmizet zhruba čtvrtina současných pracovních míst, protože fyzickou práci nahradí automatizace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tím se dál prohloubí rostoucí polarizace a nerovnost na trhu práce. Nezadržitelný nástup technologií a spoléhání na zastaralé principy tržního hospodářství oslabují důvěru ve společenskou smlouvu a podrývají i samotné základy civilizované společnosti.

Covid-19 tyto trendy ještě urychluje. Od roku 2021 si musí naše společnost najít v politice novou cestu, která zabrání dalšímu prohlubování nespravedlnosti, ale i politickým otřesům, společenským nepokojům a systémovým rizikům.

Co tedy dělat? Každá krize v sobě skrývá energii potřebnou k provedení rázných změn. V roce 2021 čeká politiku generální rekonstrukce a zcela nový přístup ke snižování nerovností. Už nepůjde jen o pár drobných úprav daňových zákonů.

Místo toho vzniká Občanský technologický fond, který převádí část kapitálového majetku do společného vlastnictví všech a bonus získávají ti, jejichž práci nyní zastávají technologie. Z rostoucí produktivity digitálního věku tak mají prospěch všichni.

PSALI JSME:
Robotizace ohrožuje i právníky nebo burzovní makléře

Tato politika se označuje jako „Dividendy z převratných změn“ a do značné míry zmírňuje ekonomické a společenské obavy lidí, kteří v posledních letech ztrácejí svůj podíl na hospodářských výsledcích.

Dividendy z převratných změn uvolní enormní podnikatelskou energii jednotlivců i komunit. Díky nim mají miliony obyvatel víc času a energie a nemusí se už trápit repetitivní či stresující prací.

Na popularitě získává smysluplnější práce spojená s budováním komunity, uměleckými řemesly a výrobou potravin. Prosperují i sektory spojené s volnočasovými aktivitami, od koníčků až po rekreační sporty a aktivity, ať už reálné nebo virtuální.

Autorka je tržní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
6 z 10 budoucích pracovních pozic ještě není ani definováno

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.