Devátá šokující předpověď pro rok 2023: Japonsko zafixuje dolar k jenu na 200, aby vyřešilo problémy svého finančního systému

Téma týdne
Japonsko v roce 2020 zmobilizovalo stovky miliard dolarů ze svých měnových rezerv, aby bránilo nehybnou měnovou politiku Bank of Japan (BoJ) a samotný jen, protože BoJ odmítla zvýšit úrokovou sazbu z -0,1 procenta nebo zrušit výnosový strop u desetiletých státních dluhopisů na 0,25 procenta.
Japonsko v roce 2020 zmobilizovalo stovky miliard dolarů ze svých měnových rezerv, aby bránilo nehybnou měnovou politiku Bank of Japan a samotný jen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak se rok 2022 přehoupne do roku 2023, tlak na jen a japonský finanční systém opět narůstá na globální krizi likvidity, kterou zahájilo kruté zpřísňování politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a vyšší výnosy amerických státních dluhopisů.

S nástupem roku 2023 se znovu zvyšuje tlak na jen i na japonský finanční systém, protože zpřísňování politiky Fedu a růst výnosů amerických vládních dluhopisů přináší globální krizi likvidity. Zpočátku situaci řeší BoJ a ministerstvo financí zpomalením měnových intervencí.

PSALI JSME:
Šokující předpovědi 2023: Válečná ekonomika

Když utratí víc než polovinu rezerv, intervence úplně zastaví, protože si uvědomí, že japonské finance čelí existenční hrozbě. Kurs dolaru k jenu ale stoupá na 160, potom na 170 a protesty veřejnosti proti rostoucí inflaci jsou čím dál razantnější. Je jasné, že si krize žádá odvážný nový krok. Dolar k jenu překoná 180 a vláda s centrální bankou se vrhnou do akce.

Nejprve oznámí, že bude dolar k jenu zafixován na 200. Má jít o dočasné opatření s dosud neurčenou dobou platnosti, které umožní restart japonského finančního systému. K tomu patří i to, že BoJ explicitně monetizuje všechny dluhopisy ve svém držení, takže jí žádné nezbydou.

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Kvantitativní uvolňování spolu s monetizací se prodlužuje tak, aby odlehčilo japonskému státnímu dluhu. Existuje však plán postupného útlumu v průběhu následujících 18 měsíců. Díky tomu se státní dluh začne snižovat.

Cílem je srazit jej na konci této operace na 100 procent hrubého domácího produktu (HDP), což znamená redukci o víc než polovinu. Pak se základní sazba BoJ zvýší na jedno procento a je zcela ukončeno řízení výnosové křivky, což umožní změnu desetileté sazby na dvě procenta.

PSALI JSME:
Japonské ponaučení

Banky jsou podle potřeby rekapitalizované tak, aby nedocházelo k insolvencím, a daňové stimuly pro repatriaci obrovských japonských úspor ze zahraničí přinesou zpět k japonským břehům biliony jenů. Zároveň dochází k oživení japonského vývozu.

V důsledku toho klesne reálný japonský HDP kvůli nižší kupní síle o osm procent, zatímco nominální HDP kvůli růstu životních nákladů o pět procent stoupne. Japonsko se však vrátí na stabilní trajektorii a nabídne lákavý model řešení krize, až k něčemu podobnému nevyhnutelně dojde i v Evropě a nakonec i ve Spojených státech.

Autor je měnový analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Během tří let bude Česko ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje MMF

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.