Sektor kovů si ve třetím čtvrtletí bere dovolenou

V letošním roce jsme se soustředili hlavně na sektor kovů, který jsme považovali za potenciálního vítěze pro rok 2024 i roky další, a zdůrazňovali jsme, proč už máme celoroční konsolidaci za sebou. K tomuto týdnu posílil Bloomberg Commodity Total Return Index od počátku roku o více než procent a podílely se na tom všechny sektory kromě obilovin.
V Saxo Bank jsou nadále přesvědčeni, že do konce roku vystoupá zlato na 2 500 dolarů a stříbro na 35 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Pixabay.com

I když se energetika kvůli poklesu prémie za geopolitické riziko ve druhém čtvrtletí propadla, kovy pokračovaly ve své cestě vzhůru. Zlato a měď dosáhly před současnou odmlkou nových rekordních maxim a také stříbro se vyšplhalo na úroveň, kde bylo naposledy před 13 lety.

Vzhledem k robustní poptávce, problémům s produkcí klíčových komodit a vyhlídkám na nižší náklady financování začíná fáze doplňování zásob. Ta může přinést roční posílení indexu Bloomberg Commodity Total Return Index až o deset procent.

I nadcházející čtvrtletí tak vidíme pozitivně, ale coby potenciální vítěze tentokrát vnímáme energetiku a zemědělství. V sektoru kovů se očekává konsolidace, než si investoři zvyknou na vyšší ceny. Aby průmyslové kovy v této fázi ospravedlnily další zvýšení cen, musí se nejprve znovu zotavit čínská poptávka.

Ropě pomáhá nejnižší přípustná cena, obiloviny ohrožuje počasí

Ve druhém čtvrtletí polevila poptávka po ropě a pohonných hmotách víc, než se očekávalo. My předpokládáme, že se ve třetím čtvrtletí vrátí robustní poptávka, zejména kvůli zvýšené mobilitě a intenzivnějšímu využití klimatizací v Asii a na Středním východě, kam právě přicházejí vlny veder.

To spolu s omezením produkce ze strany kartelu OPEC mluví ve prospěch energetického sektoru, včetně zemního plynu. Ropa Brent se bude podle nás pohybovat v širokém pásmu od 75 do 90 dolarů.

Sektor obilovin vykazuje po téměř dvou letech ztrát známky oživení. Zčásti za to může uzavírání krátkých pozic spekulanty, kteří těsně před nepříliš slibným zahájením tohoto vegetačního období drželi rekordní krátké pozice.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Nepříznivé počasí v jižní Brazílii, Evropě i Rusku vyvolalo obavy, zda se znovu podaří navýšit stav zásob. V Rusku došlo k výraznému propadu očekávané úrody pšenice, který dokáží Spojené státy navzdory pozitivním vyhlídkám vyrovnat jen zčásti. Sucho v klíčových produkčních regionech patrně požene ceny měkkých komodit, jako jsou kakao, káva a cukr, výše.

Kovy si po dosažení rekordních maxim dávají pauzu

Letos dosáhla měď nového rekordního maxima. Ale i když jsme přesvědčeni, že v delším časovém horizontu kovy na dosavadní vzestupnou trajektorii navážou, současná nevalná poptávka Číny, kde hladina zásob dosáhla výšin z pandemické éry, naznačuje, že to šlo načasovat lépe.

Jak upozornil ve svých akciových výhledech Peter Garnry, s elektrifikací světa se vše mění a rostou ceny mědi, coby nejpoužívanějšího elektrického vodiče. Ale i když dlouhodobé výhledy s dalším zvýšením cen mědi počítají, než k tomu dojde, musí se ještě zlepšit výhledy krátkodobé a k tomu patrně nedojde dřív než v roce 2025, kdy začne vysychat nový zdroj nabídky.

Rychlý vzestup zlata a stříbra v první polovině roku patrně odstartoval období konsolidace, než si investoři na vyšší ceny zvyknou. Obecně ale zůstávají důvody, proč vlastnit drahé kovy, bez větších změn.

Protože vyhlídky na pokles americké základní sazby ve druhé polovině roku přilákají zpět investory z řad ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.), které byly už od roku 2022 čistými prodejci, počítáme, že se ceny do konce roku ještě zvýší.

Krátkodobě mohou ovšem zpomalit nákupy centrálních bank, které byly v posledních letech jedním z hlavních hybatelů posilování zlata. Příkladem je i Čínská lidová banka, která v květnu po 18 měsících nonstop nakupování další nákupy zastavila. My jsme ale i nadále přesvědčeni, že do konce roku vystoupá zlato na 2 500 dolarů a stříbro na 35 dolarů za unci.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB