Zachraňte naši slaninu, volají britští farmáři

Nejen nedostatek řidičů, který narušil dodávky pohonných hmot a zásobování supermarketů, trápí v těchto dnech Velkou Británii. Brexit ve spojení s pandemií letos způsobil závažný nedostatek pracovních sil v celém britském hospodářství. Nově problémy hlásí ostrovní chovatelé prasat: Na farmách je až 150 000 prasat, která již měla být poražena.
Britský potravinářský průmysl potřebuje vyškolit domácí pracovníky a musí se více automatizovat, aby se snížila závislost na zahraniční pracovní síle. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kvůli akutnímu nedostatku řezníků a pracovníků na jatkách se na britských farmách hromadí až 150 000 prasat, kterým nyní hrozí vybíjení, což v zemi může způsobit „krizi vepřového masa“, informovala agentura Reuters. Chovatelé navíc vyzvali maloobchodníky, aby se „neobraceli k levnějšímu vepřovému masu z Evropské unie“.

Hrozba vybíjení prasat vyvolala vzpomínky na britskou krizi slintavky a kulhavky z roku 2001, kdy bylo vybito přibližně šest milionů prasat, skotu a ovcí a kdy se na polích po celé měsíce objevovaly hořící mrtvoly zvířat.

Náhlý odliv pracovníků potravinářského sektoru z východní Evropy po uvolnění výluk v rámci covid-19 způsobil, že mnoho chovatelů prasat dnes bojuje o přežití. Britská Asociace chovatelů prasat proto vyzvala vládu, aby na šest až devět měsíců zmírnila imigrační pravidla, ale jednání s kabinetem se podle ní dostalo do slepé uličky.

PSALI JSME:
Česku chybí pět tisíc řezníků. Poptávka po nich ještě poroste, říká šéf svazu zpracovatelů masa

„Den co den mi volají farmáři z celé země, kteří jsou v nebezpečné situaci, kdy mají na svých farmách příliš mnoho prasat,“ řekl agentuře Reuters Rob Mutimer, předseda sdružení a farmář z Norfolku. Přísná pobrexitová imigrační politika navíc odradila lidi z východní Evropy, aby do Británie jezdili za prací.

Podle Mutimera se sice vědělo, že Británie z EU po odchodu přijde o evropské pracovníky, ale zrušení cestovních omezení kvůli covid-19 na začátku tohoto roku přimělo mnohé z nich, kteří nebyli doma 18 měsíců, k hromadnému odchodu. „Celé potravinářské odvětví se prostě nemůže vyrovnat s tak obrovským krátkodobým úbytkem pracovních sil,“ řekl.

Šéfka Národní unie farmářů Minette Battersová britské stanici BBC sdělila, že nutnosti utratit kvůli přeplněným vepřínům až 150 000 zdravých prasat budou chovatelé čelit zhruba za týden až deset dní. „Myslím, že se to na světě ještě nikdy nestalo a nesmí se to stát ani teď,“ prohlásila.

PSALI JSME:
Potravinový patriotismus si mohou dovolit bohatší Evropané. Češi jsou zatím cenově senzitivní

Podle Lizzie Wilsonové z Asociace chovatelů prasat je teď na britských farmách kolem přes sto tisíc prasat, která už měla být poražena, zpracována a která už měla být dávno v potravinovém řetězci. „Sdělujeme vládě, že pokud nepřijde pomoc, budeme muset zabíjet zvířata na farmách, protože to je naše jediná možnost,“ uvedla v médiích.

Podle Wilsonové nyní jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují zhruba na čtvrtinu své kapacity. Řešením by podle pozorovatelů mohlo být, aby také řezníci a pracovníci v jatečním průmyslu ze zahraničí měli možnost získat dočasná víza, jak to vláda v Londýně umožnila řidičům nákladních aut.

„Náš průmysl potřebuje vyškolit Angličany a musí se více automatizovat, to víme a děje se to, do těchto zařízení jdou obrovské investice, aby se snížila závislost na zahraniční pracovní síle,“ informoval Rob Mutimer s tím, že některé zpracovatelské továrny zvyšují mzdy o 15 procent a chtějí více investovat do technologií.

PSALI JSME:
Vyvážíme živá zvířata, dovážíme zpracované maso. Letitý neduh českého zemědělství pokračuje

Zavřít reklamu ×
  1. Tohle se deje ve vsech zemich, unas je take ten co pracuje rukama nejvetsi looser, ale mame snad nejvetsi pocet absolventu vysokych skol, kteri prodavaji zmrzlinu.

    Vetsina vysokoskolaku po zjiskani diplomu vetsinou zjisti na trhu prace, jak je jejich vzdelani kvalitni a samozrejme je treba najit nekoho kdo bude pracovat rukama. Blizi se doba kdy se penezmi nenajite.

  2. Potomkům otrokářů chybí lidi z východu na otrockou práci. Angláni nikdy nedělali a dělat nebudou!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.