Senioři na tahu

Lidský život se za posledních sto let prodloužil nejen o roky, ale o desítky let. Doba, kdy po seniorech neštěkl ani pes, už je pryč. Pro vzdělávací instituce, cestovní kanceláře, zájmové spolky i volnočasová sdružení jsou prioritou a ladí svou nabídku právě na míru potřebám a požadavkům starších ročníků.
Velmi oblíbená je mezi seniory také pěší turistika a poznávací výlety. Foto: Pixabay

Zabavit se, nenásilně se vzdělat, zkrátit dlouhé zimní večery nebo se seznámit se po pětapadesáti? Žádný problém. Můžete začít třeba výukou cizích jazyků, přijít na kloub počítačům, rozvíjet své sportovní nadání, zapsat se do turistického kroužku, na univerzitu třetího věku a s vnoučaty podnikat výlety po naší krásné zemi.

Zradí-li vás zdraví, není nic ztraceno. Nejmodernější seniorská centra totiž o své ovečky pečují a zajišťují jim potřebný přísun společenského života. Nezáleží, jak je člověk starý. Nikdo není rád sám, v partě je totiž větší zábava.

Pomáhat a sdružovat

Kdysi obávaný postrach prarodičů, dnes již vyhledávaná seniorská centra, kde se seniorům dostává maximální péče a podpora, nezůstávají pozadu. Pořádají dámské a pánské kluby, pečení domácího pečiva, výuku cizích jazyků, výtvarné a tvůrčí aktivity, naučí hru na hudební nástroje, organizují výlety za poznáním či taneční terapie s uznávaným odborníkem Petrem Veletou.

Své o tom vědí v zařízeních skupiny Alzheimer Home, kde mají propracovaný systém aktivizačních činností, jenž vedle zábavy, přináší lidem především množství sociálních stimulů, pokračování v zájmových činnostech jejich dosavadního života i uspokojení potřeby po lidské blízkosti a sounáležitosti.

„Každá činnost má svůj vymezený den v týdnu a čas tak, aby si ji klient mohl naplánovat a těšit se na ni. Ustálený řád pomáhá našim klientům nalézt pocit bezpečí, klidu a předvídatelnosti. Navíc se na nich podílí s celou skupinou a pečovateli, což je pro ně důležité a přispívá to k jejich psychické pohodě,“ poukazuje na velkou roli společenských aktivit v životě seniora Markéta Lindová, ředitelka Alzheimer Home v Pitkovicích u Prahy. Vzdělávání seniorů zajišťují kontinuálně v průběhu celého roku formou setkávání s osobnostmi společenského života, přednášek i neformálních rozhovorů, tvůrčích dílen i tanečních. Rozhodně je nešetří.

Sportovní klání i poznávání

Největší popularitě se kupodivu těší sportovní hry. Pořádají se na okresní, krajské ale i celostátní úrovni. Disciplíny jsou samozřejmě uzpůsobeny věku účastníků. Senioři mají rádi pohybové aktivity a zdravá soutěživost je tak motivuje ještě k lepším výsledkům. Při těchto hrách si navíc užijí vždy spousty legrace. Velmi oblíbená je také pěší turistika a poznávací výlety. Společné výlety jsou oblíbené, protože někteří senioři nemají rodinné příslušníky, s nimiž by mohli vyrazit a obdivovat krásy Česka, také se mnohdy bojí cestovat sami.

Řada galerií a výstav s návštěvníky z řad seniorů vyloženě počítá. K oblíbeným kratochvilným stánkům patří vědecké a vzdělávací parky, jako jsou například zábavní vědecký park VIDA! v Brně či moderní science centrum IQLandia v Liberci. Oblíbené je rovněž Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

PSALI JSME:
O přepočet důchodu je možné žádat po každých 360 dnech

„Abychom jejich často naprosto unikátní výkony více přiblížili světu, zavedli jsme pro ně i samostatnou kapitolu České knihy rekordů. Dočtete se v ní například o 92letém otužilci Ladislavu Nickovi, který prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním ve vodě řeky Vltavy o teplotě 3 °C, nebo o paní Františce Zemanové, jež ve věku 88 let uskutečnila dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců,“ obdivuje nevšední zápal seniorů Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.