
Kdo si dnes dokáže vzpomenout, kdy se úrokové sazby naposledy zvyšovaly? Není to tak dávno. Řeč je o únoru 2020 po zvýšení sazeb centrální banky na dnes neuvěřitelných 2,25 %. Komerční banky pak nabízely až 1,5 procenta ročního zhodnocení a v některých omezených akcích až tři procenta.
Ale dlouho jim to nevydrželo. Už od počátku loňského dubna začaly banky sazby opět snižovat a sešup se nezastavil dodnes. Podobně jako u České národní banky (ČNB), která jen v březnu 2020 snížila repo sazbu dvakrát, a to razantně na pouhé procento, a v květnu 2020 na současných 0,25 procenta.
Z tohoto úhlu pohledu dnes několik komerčních bank nabízí klientům na spořicích účtech víc, než ČNB jim, což není žádné hrdinství, ale před pandemií to bylo naprosto vyloučené. Lídrem v tomto směru zůstává i po snížení sazeb francouzská Hello bank! s úrokem 0,6 procenta do 200 tisíc korun.
Na rozdíl od rakouské Raiffeisenbank to nabízí bez jakýchkoli podmínek. Její luxusní úročení běžného účtu ve výši 0,6 % se ale proměnilo v nulu, podobně jako kdysi jednoprocentní zhodnocení běžného účtu u Air Bank.
Německá mBank (její mateřskou společností je Commerzbank, pozn. red.) snížila úrok mSpoření z 0,9 na 0,4 procenta, čímž se propadla do šedého spořicího průměru. Vyšší úrok půl procenta totiž dnes za různých podmínek nabízí ještě tři banky: Moneta Money Bank, J&T Banka a Creditas, která ovšem jako jediná z nich nestaví klienty před žádné bariéry až do úložky 350 tisíc korun.
Nelze přejít, že na českém trhu jsou i banky, které na spořicích účtech nabízejí 0,05 procenta nebo dokonce i 0,01 %. A to už od první vložené koruny.