Síla amerického dolaru drtí rubl, přestože je Kongres rozhádaný

Analýza
Je to paradoxní. Americký Kongres se otřásá v základech, frakce Republikánské strany jsou rozhádané natolik, že se tomu diví dokonce i exprezident Trump, ratingová agentura Moody's varuje, že Spojeným státům sníží hodnocení dluhu – poprvé od roku 1917.
Je zřejmě jen otázkou času, než se rubl trvaleji začne prodávat za méně než jeden americký cent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A dolar přesto posiluje, nejvíce za posledních skoro deset let. Zato v Kremlu, v němž – zvenčí viděno – je voda na rozdíl od Kongresu zcela stojatá, se evidentně „třepou“, kam až zase spadne rubl. Vždyť v úterý se přechodně propadl nad psychologicky a ideologicky důležitou hranici 100 za dolar.

Co se to děje? Američtí zákonodárci se na washingtonském Kapitolu těžce přou, co budou dělat po 17. listopadu tohoto roku. Do té doby bolavě, ale přece zajistili financování americké veřejné správy. Zastánci tvrdé linie mezi republikány se v rámci vnitrostranické revolty zbavili svého vlastního šéfa, Kevina McCarthyho, jenž dosud Sněmovně reprezentantů předsedal.

Zbavili se jej proto, že se zástupci Demokratické strany o víkendu dojednal právě přechodné zajištění financování americké veřejné správy. McCarthyho pověřený nástupce, Patrick McHenry, nyní bude pod ještě větším tlakem než sám McCarthy, aby další kompromis s demokraty již nedopustil.

Proto se zvyšuje pravděpodobnost, že po 17. listopadu vskutku dojde k „vypnutí“ americké veřejné správy, protože ta zkrátka nebude mít zajištěno potřebné financování. Ohroženo je tím ovšem i další americké financování války na Ukrajině…

PSALI JSME:
Zhoršení ratingu Spojených států je vzkazem tamním politikům

Ratingová agentury Moody’s, která Spojeným státům drží nejlepší možný rating, AAA, už od roku 1917, tedy od úsvitu moderních dějin mezinárodních financí, se minulý měsíc nechala slyšet, že její důvěra v Spojené státy chřadne. Právě proto, že jejich vrcholní politici nedokážou zemi zajistit správné fungování, tedy hlavně financování veřejné správy.

Tu se hádají o navýšení stropu veřejného zadlužení, jako letos na jaře. Tu se zase přou tak, že hrozí „vypnutí“ veřejné správy. Proto není daleko k tomu, aby i Moody’s – jako v roce 2011 agentura Standard & Poor’s a letos zjara Fitch – přelomově zhoršila Spojeným státům svůj rating.

Dolar však navzdory tomu sílí a sílí. Má ze sebou dvanáct týdnů nepřetržitého zpevňování vůči dalším světovým měnám – nejdelší takovou řadu týdnů od října 2014 – a vydatně zhodnocuje i v tomto týdnu.

Americké měně částečně svědčí i zmíněné dění v Kongresu. Hrozba zhoršení ratingu v podání Moody’s, která se zejména po 17. listopadu může zhmotnit, totiž už nyní přispívá k růstu úroků na dluhopisech americké vlády.

PSALI JSME:
Hrozba bankrotu USA je odvrácena

Zrovna dnes, ve středu, se úrok na třicetiletých dluhopisech americké vlády přehoupl přes úroveň pěti procent, poprvé od roku 2007. Investoři žádají od americké vlády za svoji půjčku vyšší úrok nikoli jen z obavy ze zhoršení ratingu, ale také kvůli vyhlídce na déletrvající výraznou inflaci.

Aby ji ve výhledu porazili, žádají holt vyšší úrok. Americká centrální banka stále signalizuje, že její boj za zkrocení inflace bude ještě tuhý – tužší, než se čekalo. Což znamená, že ani úrok centrální banky, ale ani úrok na dluhu americké vlády jen tak dolů nepůjde.

Jedním z důvodů, proč boj s inflací bude v USA – a nejen tam – vleklejší, než se dosud předpokládalo, je vývoj ceny ropy. Přestože Spojené státy tlačí na Saúdskou Arábii, ta více než v minulosti sleduje své zájmy.

Nepomohla ani loňská návštěva amerického prezidenta Bidena přímo v pouštním království. Rijád i přes tlak Spojených států nyní koordinuje s Moskvou své škrty v těžbě ropy. Ty nedávno přiblížily cenu barelu ropy Brent k psychologické hranici 100 dolarů.

PSALI JSME:
Bidenovo saúdské fiasko, hrozí další citelné zdražení pohonných hmot

Jenže co bylo, už zase není… Nyní se barel ropy Brent prodává ani ne za 90 dolarů. Tedy o bezmála deset dolarů levněji než ještě minulý týden. Kombinace vysokých cen ropy a vyhlídky na pokračující vysoký úrok nastavovaný americkou centrální bankou způsobuje destrukci poptávky po ropě, která způsobuje popsaný pokles její ceny.

Tedy totéž, co vede k posílení dolaru navzdory klinči na Kapitolu, současně oslabuje poptávku po ropě a sráží její cenu. Vskutku, měnová politika americké centrální banky nade vše! Přitom prudce zlevňující ropa je políčkem do tváře nejen Rijádu, ale i Moskvě. Kreml potřebuje vysoké ceny ropy, aby měl dost peněz na válku na Ukrajině.

Tenčící se ropné příjmy ovšem znamenají nejen méně peněz v ruské státní kase, ale také způsobují slábnutí rublu. Ještě jako výraznější toto slábnutí ruské měny vysvítá právě v porovnání s posilováním dolaru. Válku s dolarem nyní Rusko na celé čáře prohrává…

Je tak zřejmě jen otázkou času, než se rubl trvaleji začne prodávat za méně než jeden americký cent. Což bude pro Kreml nepochybně ideologická potupa. Ale také inflační bolehlav. Slabý rubl totiž v Rusku citelně přispěje k výraznější inflaci a jistě tak může otupit nadšení řadových Rusů pro pokračování „speciální vojenské operace“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rubl bude padat dál, předpovídá Goldman Sachs

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.