Finální čtení tamního hrubého domácího produktu (HDP) za letošní třetí čtvrtletí ukázalo na potvrzení předchozího čísla ukazujícího na vzestup americké ekonomiky o anualizovaných mezičtvrtletních 2,8 procenta. Spotřeba domácností sice byla revidována mírně níže, z původních 3,7 na 3,5 procenta mezikvartálně anualizovaně, stále ale její dynamika zůstává výrazně vyšší než celého HDP.
O desetinku výše (na 1,9 %) byl revidován deflátor HDP, naopak v případě jeho jádrové složky byla revize o desetinu směrem dolů (na 2,1 %). Celkově tak data nic zásadního pro trh nepřinesla. Ve čtvrtek navíc zámořské trhy zůstaly vzhledem k oslavám Dne díkůvzdání zavřené.
Americký dolar v tomto týdnu korigoval část zisků, mezitýdně v páru s eurem odepsal přes jedno procento na 1,056 USD/EUR. Společná evropská měna většinu svého týdenního zisku zaznamenala ve středu, kdy ji podpořila jestřábí slova Isabel Schnabelové z Evropské centrální banky (ECB).
Ta uvedla, že banka se musí mít na pozoru před přílišným snižováním úrokových sazeb, protože výpůjční náklady se již blíží úrovni, která neomezuje ekonomiku. Další snižování sazeb je proto nutno pečlivě zvažovat.
Česká koruna v průběhu týdne v páru s eurem posílila o necelých deset haléřů na 25,25 CZK/EUR. Podepsalo se na tom pravděpodobně určité zmírnění obav o pokračování eskalace konfliktu na Ukrajině, což byl faktor, který měny středoevropského regionu naopak dostával pod výprodejní tlak v předešlém týdnu.
V pátek pak k mírnému posílení koruny mohla přispět rovněž výše zmíněná solidní data o vývoji tuzemského HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com